Силовики рф затримали ще 8 кримських татар
Після обшуків у будинках кримських татар в Алуштинському, Білогірському та Сімферопольському районах затримано 8 чоловіків, повідомляє Крим.Реалії.
В Алушті затримали Руслана Нагаєва та Ельдара Кантемирова, в селі Малий Маяк – Руслана Месутова, в селі Ізобільне – Ленура Халілова, голову місцевої релігійної громади. Халілова підозрюють в організації осередку “Хізб ут-Тахрір” в Алушті (ч. 1 ст. 205.5 Кримінального кодексу росії). За версією слідства, членами цього осередку є Кантемиров і Нагаєв.
У селі Зуя Білогірського району затримали активіста Айдера Джеппарова, в Білогірську – Різу Омерова. Його батька, Енвера Омерова, затримали вранці дорогою в Ростов-на-Дону. Енвер Омеров їхав на судове засідання у першій сімферопольській «справі Хізб ут-Тахрір» разом з дочкою Фатмою Ісмаїловою, дружиною політв’язня Айдера Ісмаїлова. Співробітник ФСБ повідомив, що Енвера Омерова повезуть в управління російського МВС в Керчі, однак по прибуттю Ісмаїлової сказали: що батька не привозили. Станом на цей момент, невідомо, де перебуває Енвер Османов.
У селищі Строгонівка під Сімферополем затримали Ескендера Сулейманова, брата політв’язня Руслана Сулейманова, заарештованого під час масових обшуків 27 березня 2019 року. За інформацією активістів громадського об’єднання, обшук проводив слідчий Сергій Махнєв, який очолює слідчу групу у другій сімферопольській «справі Хізб ут-Тахрір». Під час обшуку Махнєв заявив, що справу Ескендера Сулейманова об’єднають з кримінальною справою, за якою проходить його брат.
ФСБ росії заявила, що слідчі заходи проходять в рамках кримінальної справи за ст. 205.5 (організація або участь у діяльності терористичної організації) і стосуються релігійної організації “Хізб ут-Тахрір”.
Раніше кримськотатарські активісти у Facebook повідомили, що в Криму російські силовики проводять обшуки в декількох районах.
Кримські “справи Хізб ут-Тахрір”
Представники міжнародної ісламської політичної організації “Хізб ут-Тахрір” називають своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд росії заборонив “Хізб ут-Тахрір” у 2003 році, включивши до списку об’єднань, названих “терористичними”.
Захисники заарештованих і засуджених у “справі Хізб ут-Тахрір»”кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.
Утиски кримських татар
За даними правозахисників, в окупованому Криму та в рф з політичних мотивів переслідують 115 громадян України, 63 з яких є кримськими татарами. Також правозахисники стверджують, що окупанти в Криму почали застосовувати масові облави стосовно мирних громадян і використовувати тортури в ході затримань. Водночас представники росії в суді ООН заперечують утиски кримських татар у Криму.
Як раніше повідомляло агентство Укрінформ, 27 березня в Криму силовики провели масові обшуки в будинках кримськотатарських активістів, в тому числі активістів ГО “Кримська солідарність”. 27 і 28 березня Київський райсуд Сімферополя заарештував всіх затриманих активістів. 23 заарештованих кримських татар тримають в п’яти СІЗО Ростовської області (Ростов, Шахти, Таганрог), один знаходиться в СІЗО Сімферополя. Місцеперебування ще одного затриманого – Едема Яячикова – невідоме з 27 березня.