Справа 24: Окупанти в Криму почали застосовувати масові облави та тортури
Справа 24 кримських татар, заарештованих окупантами після масових обшуків 26 березня, унікальна тим, що окупанти стали застосовувати масові облави стосовно мирних громадян і використовувати тортури в ході затримань, розповів у четвер на прес-конференції в Києві розповів адвокат Едем Семедляєв, пише texty.org.ua.
“Чим унікальна остання справа? До 27 березня не було таких масових затримань і облав. Облава – це, звичайно, не юридичний термін, але ми його використовуємо, бо все проходило саме таким чином, як облава. Коли вриваються в будинки рано вранці, знаючи, що в будинках малолітні діти, вагітні, коли люди в масках і з автоматами перевертають весь будинок”, – розповів Семедляєв.
За його словами, після масових арештів в Криму 27 березня спочатку були відкриті справи щодо 24 осіб.
“23 людини було затримано, доля ще однієї поки що невідома. Через місяць затримують ще одного – Раїма Айвазова. В його будинку не проводився обшук і ніяких претензій до нього не було. Після 27 березня він спокійно виїжджав на територію України і через місяць вночі його затримують на адмінкордоні, більше трьох годин тримають, після чого приїжджають оперативні співробітники ФСБ, вивозять його в поле і починають знущатися, лякати, морально тиснути, стріляти в повітря, погрожувати вбивством. Змусили його дати якісь свідчення, від яких він згодом відмовився, заявляючи, що стосовно нього були застосовані тортури. Це перший випадок, коли в кримінальній справі є тортури, залякування, моральний тиск”, – розповів адвокат.
Семедляєв повідомив, що для захисту кримськотатарських активістів сформовано команду адвокатів з 24 осіб, двоє з них з Ростова, один – з Москви, інші – з Криму.
За словами юриста, “справу 24” він розглядає як тиск на активістів правозахисного руху. “Цю кримінальну справу ми розглядаємо як тиск на кримських татар і на “Кримську солідарність”, оскільки більшість затриманих людей – активні учасники об’єднання “Кримська солідарність”, – сказав він.
Як наголосив адвокат, “хтось із заарештованих був публічний, хтось – не публічний”, але їх об’єднує те, що вони займалися питаннями допомоги політв’язням, і саме їх російська влада сьогодні хоче ізолювати від суспільства.
“Хтось із них займався питаннями передач в слідчий ізолятор, хтось допомагав сім’ям політв’язнів. Є журналісти, є правозахисники. Склад цієї групи говорить про те, кого на сьогодні російська влада намагається ізолювати від суспільства і показати всім іншим, що не варто займатися правозахисною діяльністю, не варто висвітлювати ті процеси, які відбуваються сьогодні в Криму, не варто допомагати сім’ям політв’язнів і самим політв’язням”, – резюмував адвокат.
Як повідомляв Укрінформ, 27 березня в окупованому Криму силовики провели масові обшуки в будинках кримськотатарських активістів, в тому числі активістів громадського об’єднання “Кримська солідарність”. 27 і 28 березня Київський райсуд Сімферополя заарештував всіх затриманих активістів. В даний час 23 заарештованих кримських татар тримають в п’яти СІЗО Ростовської області (Ростов, Шахти, Таганрог), один знаходиться в СІЗО Сімферополя. Місцезнаходження ще одного затриманого – Едема Яячикова – невідоме з 27 березня.
Нові арешти
Окупанти сьогодні затримали координатора громадської організації “Кримське дитинство” Муміне Салієву, у Facebook повідомляє “Кримська солідарність”. “Надійшла інформація про те, що біля свого будинку в м.Бахчисарай затримана Муміне Салієва. Подробиці з’ясовуються”, – йдеться в повідомленні.
Водночас адвокат Еміль Курбедінов повідомив проекту Крим Реалії, що дружину фігуранта другої Бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» Салієву обвинувачують за ст.20.3 КоАП рф – демонстрація забороненої символіки. Ця стаття передбачає адміністративний арешт.
Громадська організація “Кримське дитинство” займається допомогою дітям, чиї батьки знаходяться у в’язницях і переслідуються російською владою через свої політичні переконання та релігійні погляди.
Раніше в четвер в окупованому Криму була затримана активістка Лутфіє Зудієва – силовики зупинили її по дорозі з ринку в м. Джанкой. Активістку відвезли у Сімферополь, повідомляє адвокат Еміль Курбедінов. Інформацію також підтвердив її чоловік – Сейтасан Зудієв.
“Лютфіє Зудієву затримали в Джанкої на ринку, – говорить Сейтасан Зудієв. – Співробітники поліції заблокували автомобіль Зудієвої й попросили її проїхати з ними до відділку поліції в Сімферополь для складання протоколу про адміністративне порушення і протоколу про затримання. У цей момент її везуть у відділення поліції в Сімферополь. Зудієвій закидають правопорушення за статтею 20.3 КоАП рф демонстрація екстремістської символіки”.
Як повідомлялося, правозахисники у 2019 році зафіксували в анексованому росією Криму десятки обшуків та арештів. З 97 випадків арештів у 67 випадках цей запобіжний захід було застосовано до кримських татар.