СБУ посилила контроль на кордоні з Молдовою через політичну кризу у Кишиневі

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!

На тлі загострення ситуації в Молдові СБУ посилила контррозвідувальний режим на в’їзді до Молдови через територію України щодо радикально налаштованих громадян росії, повідомляє прес-служба СБУ.

Відомство повідомляє, що оперативно відслідковує внутрішньо-політичну ситуацію в Молдові. СБУ обмінюється інформацією з молдовськими колегами “для збереження спокою та стабільності в регіоні”. З метою недопущення загострення ситуації в Кишиневі, пов`язаної з іноземним втручанням у внутрішні процеси, наразі посилено контррозвідувальний режим на в`їзді до Молдови через територію України щодо радикально налаштованих громадян Російської Федерації”, – йдеться у повідомленні.

Про яку кризу мова?

Молдова опинилися у ситуації двовладдя, з двома урядами, з парламентською більшістю, існування якої не визнає чинна вертикаль виконавчої влади, пише видання “Європейська правда”.

8 червня, в парламенті Молдови повідомили про створення тимчасової коаліції, до складу якої увійшли депутати з фракцій Партії соціалістів і політичного блоку ACUM (під угодою підписалися 60 депутатів). Всього в парламенті Молдови – 101 депутат.

“На засіданні було обрано спікера парламенту – голову Партії соціалістів Зінаїду Гречану, а також затверджено новий склад уряду на чолі з Майєю Санду. Перше засідання нового уряду заплановано на понеділок. За словами Санду, воно пройде в приміщенні парламенту, тому що вхід в будівлю уряду заблоковано прихильниками Демократичної партії”, – повідомляє агентство Укрінформ.

Водночас Конституційний суд Молдови виніс вердикт про визнання неконституційними всіх прийнятих нинішнім складом парламенту 8 червня і в наступний період рішень, постанов і законодавчих актів. Інстанція вже винесла вердикти про неконституційність обрання Зінаїди Гречаної спікером, а Майї Санду прем’єр-міністром.

У неділю, 9 червня, Конституційний суд тимчасово відсторонив від посади президента Ігоря Додона за його відмову розпустити парламент і призначити дострокові вибори, призначивши тимчасово виконуючим обов’язки президента заступника голови Демократичної партії Павла Філіпа. Філіп, у свою чергу, підписав указ про розпуск парламенту і про призначення дострокових виборів на 6 вересня цього року.

Позиція України, країн Заходу та рф

Секретар Ради національної безпеки та оборони (РНБО) України Олександр Данилюк провів розширену нараду у зв’язку з політичною кризою в Молдові, про що він написав у Facebook. “Проаналізували можливі загрози безпековій ситуації в регіоні. Визначили завдання з відстежування ситуації та можливі заходи реагування у випадку її загострення”, – йдеться у заяві Данилюка.

Водночас  у заяві, опублікованій на офіційному сайті українського МЗС підкреслюється, що Україна зацікавлена у стабільній, демократичній і європейській Молдові та готова надати, у разі необхідності, сприяння у розв’язанні наявних проблем. “Закликаємо провідні політичні сили Молдови діяти в межах правового поля, вирішувати суперечки шляхом політичного діалогу з метою уникнення силового протистояння. Важливим для країни та безпекової ситуації в регіоні є недопущення зовнішнього втручання, спрямованого на реалізацію російського сценарію федералізації країни”, – підкреслює МЗС України.

У свою чергу Державний департамент США закликав всі партії Молдови проявити стриманість і врегулювати політичну кризу шляхом переговорів.

“Сполучені Штати закликають всі партії Молдови проявити стриманість і домовитися про шляхи просування вперед за допомогою політичного діалогу. Парламентські вибори 24 лютого були конкурентними і відповідно до основних прав. Воля народу, виражена на цих виборах, повинна дотримуватися без втручання”, – йдеться у заяві речника Держдепу Моргана Ортагуса, яке посольство США в Молдові опублікувало в Facebook.

Як пише “Європейська правда, у заяві комісара з питань сусідства Йоганнеса Гана та Високого представника ЄС з питань зовнішньої політики Федеріки Могеріні йдеться, що ЄС на рівні Єврокомісії та високого представника з питань зовнішньої політики офіційно повідомив, що вважає легітимним обрання нового уряду.

Згідно із офіційною заявою Міністерства закордонних справ росії, рф визнало нову коаліцію у складі проросійських соціалістів і проєвропейського блоку ACUM, а також новий уряд на чолі з Майєю Санду.

Свою позицію стосовно політичної кризи у Молодові висловили і в НАТО. “НАТО зі стурбованістю стежить за політичною кризою в давньому партнерові Республіці Молдова. Ми закликаємо всі політичні сили Молдови проявляти спокій, стриманість і врегулювати розбіжності шляхом діалогу”, – цитує уривок із заяви офіційного представника альянсу Оани Лунгеску ЄП.

Раніше повідомлялося, що українські прикордонники відновили облаштування кордону з рф.


Читай у Google News!