Відмивання грошей: Україна чистіша, ніж більшість країн Європи?
Протягом останніх років багато провідних європейських банків були оштрафовані за порушення пов’язані з відмиванням грошей. Останній великий скандал, в епіцентрі якого опинилася естонська філія Danske Bank, з приблизно 235 мільярдами доларів підозрілих переказів у період між 2007 та 2015 роками є показним. Але попри величезну цифру, згідно з даними центрального банку, це менше половини транскордонних транзакцій, які проходили через країну.
У період з 2008 по 2015 роки банки, що займаються бізнесом в Естонії, обслужили близько 441 млрд євро вхідних міжнародних платежів, та 446 млрд вихідних. Масштаб міжнародних потоків викликає питання особливо на тлі того, що ВВП країни у 2017 році становив лише близько 23 млрд євро.
Водночас в минулому році країна, за даними дослідження Базельського інституту управління, потрапила в трійцю найменш ризикованих серед 146. Оцінка, яка з огляду на скандал з Danske Bank, не відповідає реальності.
Водночас, на думку старшого співробітника Maze Investigation, Compliance and Training Ltd Джона Хорана, відмивання грошей є загальноєвропейською проблемою. “Я працював над ALM (боротьба з відмиванням грошей) у країнах Балтії, і я там не бачив нічого гіршого, ніж я бачив в інших місцях”, – цитує Bloomberg.
“Жирні коти” з Європи
Звичайно, ця проблема не унікальна для Естонії, вона стосується всього європейського банківського сектора. Згідно з дослідженням британської компанії Fortytwo Data, 90% найбільших європейських банків (18 з 20) вже були оштрафовані за порушення правил щодо боротьби з відмиванням грошей. “Багато з цих штрафів було накладено за останні роки, що свідчить про те, що відмивання грошей стало звичайною практикою”, – йдеться в прес-релізі компанії.
Серед найбільших європейських банків, які були оштрафовані, іспанський банк Santander і британські банки HSBC, Barclays, Lloyds та RBS. Згідно з даними, зібраними Національним агентством злочинів Великобританії, лише в Об’єднаному Королівстві відмивання грошей сягнуло 171,6 млрд євро на рік.
Є також чотири великі французькі банки: BNP Paribas, Crédit Agricole, Société Générale і Banque Populaire Caisse d’Epargne. У минулому році ACPR (управління, яке відповідає за нагляд за банківським та страховим секторами у Франції) оштрафував BNP Paribas на 10 мільйонів євро за значні недоліки у своїй системі боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму, водночас Société Générale був змушений заплатити 5 мільйонів.
У своєму щорічному звіті Tracfin (служба Міністерства фінансів Франції, яка протидіє відмиванню грошей) заявила, що до неї все більше звертаються щодо необхідності боротьби з відмиванням грошей у 2017 році. Минулого року служба отримала майже 70 тисяч звернень з цієї причини, що на 10% більше ніж за рік до цього, і на 50% більше у порівнянні з 2015 роком.
ЄС буде боротися?
Як довели нещодавні скандали, європейські правила боротьби з відмиванням грошей не приносять належного результату щодо ефективного моніторингу фінансових потоків. Тому наразі ЄС хоче посилити нагляд та виконання свого законодавства.
Останній перегляд схеми боротьби з відмиванням грошей набув чинності в липні цього року. Але до цього часу зараз велика група держав-членів не змогла повністю впровадити навіть попередню директиву. Нідерланди, Болгарія, Кіпр, Греція, Люксембург, Мальта, Польща та Румунія не адаптували своє національне законодавство, тоді як цільова дата – 26 червня 2017 року – давно минула. Водночас скандали в Естонії, Мальті, Латвії, Нідерландах, Данії та Німеччині виявили нездатність національних органів боротьби з відмиванням грошей.
Але обмежена роль Європейського центрального банку у боротьбі з відмиванням грошей, який не може діяти без попередньої згоди відповідної держави-члена, продовжує заважати ЄС у боротьбі з відмиванням грошей.
Тим часом в Україні
На підставі результатів аудиту спеціального комітету експертів Ради Європи з взаємної оцінки заходів з боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму (MONEYVAL), Україна, на відміну від деяких інших європейських країн, уже не потрапляє до “чорних” списків країн, які відмивають гроші.
“Якщо за результатами першого та другого раунду перевірки Україна потрапляла в ці списки, то зараз мова не йде про включення нашої країни в будь-які списки”, – вважає директор департаменту фінансового моніторингу Національного банку України Ігор Береза.
Сьогодні міжнародні експерти порівнюють Україну до таких країн, як Австралія, США, Канада, Сінгапур, Данія, Швеція і Швейцарія та відзначають значний рівень міжвідомчого і міжнародного співробітництва України з цього питання, а також позитивний вплив заходів НБУ на виконання банківським сектором України законодавства у сфері фінансового моніторингу. “Фахівці Ради Європи назвали Україну надійною юрисдикцією в цьому напрямку”, – відзначили в Нацбанку.
Крім того, експерти Ради Європи також високо оцінили роль НБУ у впровадженні ризикоорієнтованого підходу до побудови системи протидії відмиванню коштів у банківських установах. “НБУ має комплексне розуміння ризиків пов’язаних з відмиванням коштів щодо кожного банку та добре розуміє ризики банківського сектору в цілому”, – йдеться у документі.