“Топ-5” електронних послуг, які з’явилися у 2018 році

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!

В Україні все більша кількість послуг стає доступною онлайн. У 2018 році запускали нові електронні послуги як держава (Державне агентство з питань електронного урядування), такі і приватні організації, зокрема мобільні оператори та сервіс Opendatabot.

“Українська Трибуна” виокремила п’ятірку найважливіших електронних послуг, які стали доступні у минулому році.

Місцеві бюджети

Восени 2018 року Міністерство фінансів оприлюднили дані по усіх місцевих бюджетах України. Відтепер кожен українець на держпорталі Open Budget може побачити, з чого формується бюджет населеного пункту – скільки у ньому власних надходжень, а скільки дотується державою та іншими місцевими бюджетами. Згідно з повідомленням держустанови «Відкриті Публічні Фінанси» (створена для розробки та адміністрування системи “Прозорий бюджет”), у користувачів порталу є “можливість перевіряти витрати – куди і на що місцева влада спрямовує фінансовий ресурс”.

Реєстр субсидій

Минулого року в Україні запрацював публічний реєстр одержувачів субсидій. У електронному реєстрі можна перевірити наявність субсидії у будь-якому населеному пункті. Ввівши адресу, користувач веб-порталу може побачити дані щодо субсидії за місяць та у розрізі окремих періодів. Особисті дані одержувача субсидії при цьому не показуються.

Реєстрація немовлят

Улітку 2018 року у Києві запрацювала пришвидшена процедура реєстрації новонароджених онлайн. Відповідний пілотний проект запустило Міністерство юстиції столичному у пологовому будинку №5. Реєстратори, отримавши від батьків необхідні дані, можуть зареєструвати немовля усього протягом кількох хвилин (така послуга у деяких медзакладах була доступна і раніше, однак займала добу).

Також у грудні представники уряду разом з міжнародними експертами оголосили про початок проекту “Е-малятко: 9 в 1”, що передбачає істотне спрощення адміністративних послуг, пов’язаних з народженням дитини.

“Сервіс Е-малятко”, в основі якого лежать міжнародні практики, даватиме можливість батькам немовляти замовити до дев’яти послуг за принципом “єдиного вікна” прямо у пологовому будинку.

Mobile ID

У грудні минулого року мобільний оператор “Київстар” офіційно запустив послугу Mobile ID. Сервіс Mobile ID, який успішно працює в багатьох країнах світу, дозволяє провести ідентифікацію особи та надати їй доступ до електронних послуг. Mobile ID дає змогу підписувати документи за допомогою електронного цифрового підпису. Для того аби скористатися послугою Mobile ID користувачу знадобиться спеціальна SIM-карта. Точки видачі такі SIM-карт уже існують у багатьох великих містах, зокрема у Києві, Дніпрі, Івано-Франківську, Одесі, Харкові, Херсоні, Вінниці, Хмельницькому, Львові, Житомирі та Черкасах.

Одержати спеціалізовану карту з Mobile ID можуть не лише абоненти “Київстару”. З літа такі картки продаються в магазинах Vodafone в Києві та Харкові. Lifecell збирається запустити послугу в першому кварталі 2019 року.

Електронний кабінет водія

Останньою послугою, яку запустили у минулому році став Електронний кабінет водія. Сервіс запрацював 21 грудня. За допомогою даної послуги українці тепер можуть отримати актуальну інформацію про власний автомобіль та посвідчення водія, переглянути історію будь-якого авто за VIN-кодом, перевірити наявність адміністративних правопорушень та оплатити їх, а також записатися в електронну чергу до сервісних центрів МВС.

Доступ до електронного кабінету здійснюватиметься за допомогою цифрового підпису, BankID або MobileID. Сервіс доступний на порталі Кабінету міністрів та на окремому сайті.

Читай у Google News!