Особливості телеканалу “Дом”. російська мова, друзі “кварталу”, провладна пропаганда – Watchdogs.Розслідування

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!
Дом

російська мова, друзі із “Кварталу 95”, сотні мільйонів державних грошей, закупівлі та створення серіалів без конкурсів та можлива підробка документів. Це – особливості державного телеканалу “Дом”, який створювався з подачі президента України Володимира Зеленського.

Що насправді відбувається на телеканалі “Дом” розбиралися журналісти Watchdogs.Розслідування.

Телеканал від Банкової: замість агітації на окуповані території – возвеличення Зеленського

Телеканал “Дом” запустили півтора року тому – у березні 2020 року – на базі державного телеканалу іномовлення UATV. Тоді під нуль скоротили всі редакції, повністю змінили менеджмент та підходи до цільової аудиторії. Але якщо раніше це був телеканал про події в Україні для глядачів за кордоном, то тепер він став орієнтованим на глядачів, які лишились жити на території окупованої рф частини Донбасу та в окупованому Криму.

Проте, навіть сам склад учасників презентації телеканалу натякав, що це телебачення створюється не зовсім для мешканців окупованих територій – адже очолював подію заступник Офісу президента Кирило Тимошенко, нардеп від “Слуги народу” Микита Потураєв, один заступник міністра і на той момент виконувачка обов’язків директорки телеканалу Юлія Островська.

Тодішня речниця президента Юлія Мендель презентувала свою програму “Погляду з Банкової”у березні 2021-го року. І одразу ж потрапила у скандал, адже весь ефірний час вона присвятила транслюванню меседжів Банкової. У відповідь на обурення суспільства щодо відвертої провладної пропаганди на телеканалі, який утримується виключно за бюджетні кошти, телеканал “Дом” заявив, що Мендель не буде постійною ведучою “Погляду з Банкової”. Втім, сама програма нікуди не поділася донині, просто звільнену Мендель замінив у кадрі чинний речник президента Сергій Никифоров та скандальний радник Офісу президента Олексій Арестович. Жодної конкретики у програмі, окрім возвеличення чинного президента, у випусках так і не з’явилося

“Дом” без української та за радянським контентом: як телеканал вивели з-під дії закону про мову

Про “успєшний успех” діячів з Банкової Дом розповідав виключно російською мовою, порушуючи закон про функціонування української мови. Але у травні 2020 року нардепи від монобільшості внесли зміни у закон про іномовлення, тобто, мовлення за межами України. З легкої руки слуг “за межі” країни потрапили й тимчасово окуповані території Донбасу та Криму, куди дозволено мовити українською та іншими мовами. Формально, це дозволило Дому не перейматися мовними квотами.

“Вони прийняли закон, яким фактично створили ще один державний канал, який мовить на територію країни. Всі розповіді про те, що це ведеться мовлення за кордон – вони є ефемерними”, – зазначив народний депутат від “Європейської Солідарності” Микола Княжицький.

Про те, що телеканал-іномовник буде мовити на територію України заявив і сам президент. “Я не считаю, что правильно показывать только на временно оккупированных территориях. Несколько миллионов наших людей уехали, Донецк, Луганск – уехали на подконтрольную Украине территорию, им очень важно видеть, о чем мы говорим с людьми на оккупированной территории. И поэтому телеканал Дом – он не только для тех, кто там, телеканал “Дом” – он для все переселенцев, которые здесь”, – розповів Володимир Зеленський.

Другим фактом, що поставив під сумнів іномовлення стала гучна рекламна кампанія “Дому” до 30-річчя незалежності України.

“Нелогічним виглядає реклама, яку вони купували і витратили на це 30 мільйонів гривень. До речі, купували її вони до 30-річчя незалежності без конкуренції, тобто за переговорною процедурою закупівлі. Цю рекламу цілеспрямовано направили на територію України. Цей канал “Дом” має мовити на окуповані території, іномовлення, так би мовити. Чому тоді реклама цього каналу висить у Києві, Одесі, Миколаєві, Кіровограді в центрі України?” – дивується директор програми інноваційних проектів Transparency Internationa Іван Лахтіонов.

Крім того, сітка телеканалу активно поповнюється… навіть радянським контентом! Загалом за даними порталу ДоЗорро лише за 2021 рік “Дом” витратив на купівлю прав на трансляцію радянського “контенту” з піонерами СРСР 3 мільйони гривень.

“Те, що робить “Дом” зараз – це пропаганда, яка є забороненою. Фактично, це пропаганда президента всупереч чинному закону і всупереч демократичним принципам. А по-друге, це популяризація антиукраїнської ідеології 03,53 Всі ці радянські фільми, які вони транслюють – це прямо антиукраїнська ідеологія”, – додає народний депутат від “Європейської Солідарності” Микола Княжицький.

“Кварталівці” та росіяни: хто очолює і керує на телеканалі “Дом”

Юлія Островська – персона непублічна. Кар’єру у телеіндустрії будувала з початку 2010-их років. І всюди – лишалася поза кадром. Відомо, що з 2012 року Островська чотири роки працювала очільницею компанії “Кіностолиця”, що входить в групу “Квартал 95” і належить Борису Шефіру та Андрію Яковлеву. Це та сама компанія, від якої Зеленський систематично до цього часу отримує роялті.

Тим часом розбудовувати концепцію “Дому” взявся російський режисер і актор Юрій Кірющенко – творець доленосного для Зеленського серіалу “Слуга народу”. Кірющенко також був режисером не менш відомих серіалів 95 кварталу – “Свати” та “Папік” для телеканалу “1+1”.

Просто “Фима”: 18 мільйонів з бюджету на серіал для “кварталівців”

Телеканал “Дом” у липні цього року вже презентували перший серіал власного виробництва, який було проведено без жодних пітчингів. На каналі провели внутрішній умовний конкурс, адже ані учасників, ані самої процедури не оприлюднювали. Лише оголошення та результат. переможцем визнано ТОВ “Ваверка продакшн” із проєктом сценарію художнього серіалу “Фима”.

Цей серіал складається з 25-хвилинних скетчів, що здебільшого складаються з монологів головного героя – КВНщика та учасника “Ліги сміху” Юхима Константиновського. Режисером серіалу є “кварталівець” Кирило Бін.

Угоду на створення серіалу укладено з ТОВ “МаестроМедіа продакшн”, яку буо створено два роки тому. Зареєстрована вона в фантастичному для кінозйомок місці – Мегаполісі меблів в Кременчуці на Полтавщині.

Це справді перший серіал в історії України, російською мовою, який без жодних пітчингів та конкурсів фінансується державним бюджетом. І платники податків за нього вже заплатили у повному обсязі – понад 18 мільйонів гривень.

За вікном вже листопад. Про серіал “Фіма” – на каналі “Дом” – ні сном, ні духом. Жодної згадки і в анонсах телеканалу.

У скільки обходиться телеканал “Дом” держбюджету і куди він витрачає гроші

Скільки коштує телеканал “Дом” українським платникам податків? Це не таке просте питання, яким може здатися на перший погляд. Основна бюджетна програма “Дому” – “Забезпечення інформаційного суверенітету України”, в останній редакції – 977 мільйонів на рік, майже мільярд гривень. Але не всі ці гроші призначені “Дому”, і з січня по вересень із мільярду встигли витратити лише 250 мільйонів гривень. А генеральна директорка державрнорго підприємства, що опікується каналом, Юлія Островська, в інтерв’ю називала ще одну цифру на 2021 рік – 298 мільйонів.

Нова міністерка з питань реінтеграції окупованих територій Ірина Верещук, у день свого призначення назвала геть інші цифри.

“Майже 700 мільйонів. Зараз має бути ще. Ми зараз подивимось, яким чином це буде виглядати, принаймні, я бачила розпорядчі документи, які ще не набрали чинності, але є підготовлені”, – зазначила вона.

Із дня створення державного телеканалу іномовлення UATV він орендував офіс у Куренівському провулку в Києві, це коштувало приблизно 3-3,5 мільйони гривень на рік. Цей офіс держпідприємство “Мультимедійна платформа іномовлення” орендує і зараз, щоправда все дорожчає, тож тепер він коштує приблизно 4,5 мільйони.

Юлія Островська стала виконувачем обов’язків директора телеканалу на початку 2020 року, вона попрацювала лише півроку, і, вочевидь, вирішила, що офісу на Куренівці недостатньо. І тоді депешка орендувала ще одне приміщення – окремий будинок на шістсот п’ятдесят квадратів, його рекламували як “офіс VIP-класу”. Ярославів Вал, самісінький центр Києва, сто метрів до Золотих воріт.

Але прості співробітники так і залишилися в Куренівському провулку; на Ярославів Вал переїхала тільки сама Юлія Островська, та бухгалтерія депешки. Знаєте, скільки це коштує? 7,5 мільйонів, у півтора рази більше, ніж платять за офіс для звичайних працівників

Найцікавіше навіть не те, що вони зняли собі цей елітний офіс, а кому вони за нього платять. Це такий собі Кравчук Іван Петрович, людина з таким саме ім’ям, прізвищем та по-батькові є тестем скандального нардепа Антона Яценка. Ще п’ять років тому журналісти з’ясували, що рідня Яценка має тисячі квадратів елітної нерухомості у центрі столиці, яку здає в оренду. У двадцятому році це був близький до влади нардеп із групи Коломойського “За майбутнє”, але відтоді Яценко вийшов з групи і став нещадно владу критикувати. Але “Дім” і далі справно сплачує його сім’ї за віп-офіс.

На телеканалі “Дом” підробляють документи?

Коли телеканал “Дом” вирішили зробити ще й розважальним, держпідприємство “Мультимедійна платформа іномовлення” почало активно закуповувати розважальний контент на стороні. Це звичайна практика на телебаченні. Восени 21-го року ДП уклало найбільшу угоду – за 70 мільйонів гривень київська студія “Пілот-продакшн” має створити для “Дому” два шоу – “Україна з першого погляду” та “Відвідайте мій дім”.

“Пілот” – відома на ринку компанія, сумнівів у їхній фаховості немає. А далі – починаються дива. Обидві закупівли проводили без конкурсів, мовляв “Пілот” ці проекти придумав, тільки він і може їх зробити – ось вам гроші. Перерахувати встигли вже понад сорок мільйонів гривень. За умовами договорів, до кінця грудня цього року за обома проектами має бути готово по сто випусків на сорок хвилин. Це технічно неможливо.

Як відомо, тревел-блогера Ореста Зуба запрошували стати ведлучим шоу “Україна з прешого погляяду”24 жовтня. Тобто цього дня лише шукали ведучих.

Але до цього ДП “Мультимедійна платформа іномовлення” вже сплатило 7 мільйонів “Пілоту” за виробництво. Іван Лахтіонов із “Transparency International” підкреслює: це виглядає щонайменше підозріло.

“Без акту виконаних робіт оплата не може здійснюватися, тобто, треба перевірити, чи були надані послуги, більше того: чи не була це попередня оплата, авансування за щось. Якщо немає попередньої оплати – це мало б закриватися актом виконаних послуг. В даному випадку, якщо зараз лише шукають телеведучих – це виглядає трошки, ну м’яко кажучи, дивно”, – зазначає Іван Лахтіонов, директор програми інноваційних проектів Transparency international.

Обидва договори укладені на умовах стовідсоткової післяоплати. Кастинги ще тривають – Шоу нема, а гроші вже заплатили.

Журналісти Watchdogs запитали телеканал “Дом” – скільки випусків проектів уже готові. І отримали дивну відповідь: мовляв, шоу вийдуть в ефір із січня, на “зараз” жодного випуску ще не передавали, та це й не передбачалося умовами договорів.

В реальності все навпаки: угоди про “Відвідайте мій дім” та “Україну з першого погляду” – ідентичні, і там прямо сказано: після завершення виробництва випуску, його передають на телеканал, після цього роблять акт-прийому передачі, на основі цього акту – складають акт наданих послуг, і тільки після цього проходить оплата. За цими договорами телеканал не міг платити за послуги, які ще не отримав.

Отже Телеканал “Дом” міг платити лише за готові випуски двох шоу від Студії “Пілот”, і станом на сьогодні сплатив майже сорок один мільйон гривень. Але сам же телеканал “Дом” офіційно повідомив, що жодного випуску не отримував. За даними системи про використання публічних коштів оплати відбувалися на основі актів наданих послуг. Схоже, послуг не надавалося, а гроші йшли. І знаєте, як це все називається сухою мовою кримінального кодексу? Підробка документів.

Читай у Google News!
Читай у Google News!