В’ятрович застеріг Кернеса, що повернення проспекту імені Жукова є порушенням закону
В Українському інституті національної пам’яті закликають харківського міського голову Геннадія Кернеса не підписувати рішення Харківської міської ради про перейменування проспекту Петра Григоренка на честь радянського військового командира маршала Георгія Жукова. Про це йдеться у повідомленні на сайті організації.
“Присвоєння імені Георгія Жукова будь-якому об’єкту топоніміки Харкова або будь-якого іншого населеного пункту на території України суперечитиме чинному законодавству», – стверджують в організації.
Як пояснюють в Інституті, таке найменування проспекту суперечить не тільки закону про декомунізацію, а й закону про “Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій”.
Цей закон забороняє присвоювати юридичним особа та об’єктам права власності імена людей, які обіймали посади в комуністичній партії, а також у вищих органах влади і управління СРСР, УРСР та інших радянських республік, працювали в радянських органах безпеки. Винятки становлять імена діячів, які пов’язані з українською наукою та культурою.
Георгій Жуков у січні – липні 1941 р. обіймав посаду заступника народного комісара оборони СРСР, у серпні 1942 р. – червні 1945 р. – першого заступника народного комісара оборони СРСР, у березні – липні 1946 р. – заступника міністра збройних сил СРСР, у березні 1953 р. – лютому 1955 р. – першого заступника міністра оборони СРСР, у лютому 1955 р. – жовтні 1957 р. – міністра оборони СРСР. Крім того, у червні – жовтні 1957 року він також був членом Президії Центрального комітету Комуністичної партії Радянського Союзу.
Таким чином, Георгій Жуков є особою, яка обіймала керівні посади у вищих органах влади та управління СРСР, а також у комуністичній партії. Ім’я Жукова в назві об’єкту топоніміки у даному випадку є символікою комуністичного тоталітарного режиму.
“Згідно з частиною другою статті 436-1 Кримінального кодексу України дії щодо поширення та публічного використання символіки комуністичного тоталітарного режиму, вчинені особою, яка є представником влади, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна або без такої. Ми будемо звертатися до Генеральної прокуратури, щоб вона провела перевірку вказаних обставин та порушила кримінального провадження за ст. 436-1 Кримінального кодексу, та будемо ініціювати позов до адміністративного суду щодо скасування ухваленого рішення міськради”, – підкреслив юрист Інституту національної пам’яті Сергій Рябенко.
Голова Інституту Володимир В’ятрович, коментуючи це рішення харківських депутатів, застеріг Кернеса від його підписання.
“Якщо рішення буде підписане міським головою Кернесом, настане час для його персональної відповідальності за порушення закону”, – підкреслив В’ятрович.
Як відомо, 19 червня, Харківська міська рада підтримала повернення проспекту Петра Григоренка імені радянського маршала Георгія Жукова. На підтримку такого рішення на сесії в середу проголосували 59 депутатів, проти – 13. Раніше проспект Жукова було перейменовано на проспект Григоренка в рамках закону про декомунізацію.