Слід бути готовими. Саме через культуру українців і росіян будуть пробувати “примирити” – Жадан

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!
Жадан

Адвокатування росії та спроби примирення українців з росіянами почнуться саме з культурної сфери. На цьому наголосив український поет, письменник, перекладач Сергій Жадан, повідомляє lb.ua.

“Хочемо ми цього чи не хочемо, а саме культурна сфера – це буде та сфера, з якої почнеться адвокатування росії. От ми це вже зараз бачимо, і чим далі, тим буде більше. Насправді це речі, які для багатьох європейців чи мешканців інших континентів не є настільки очевидними, як для нас. Скільки доводилося чути питання про те, що Пушкін, Чехов і Достоєвський не винні в тому, що в Бучі здійснювалися ґвалтування і мародерства, у них в книгах немає тез про те, що треба займатися мародерством в Бучі. І це апелювання до речей, які традиційно більш стабільні емоційно”, – сказав він.

Оскільки культуру та літературу заведено вважати майданчиком порозуміння, майданчиком універсальних цінностей, через ці сфери й просуватиметься наратив про те, що росіяни не є винними у злочинах проти українців.

“Це дуже небезпечна річ, тому що за всім цим будуть проговорюватися ідеї про те, що насправді росія різна, росіяни різні, і от не слід на все російське суспільство перекладати відповідальність за воєнні злочини окремих громадян росії”, – відзначив Жадан.

Письменник підкреслив, що порівняння російського суспільства та культури з німецькими культурою та суспільством в цьому контексті є нічим іншим, як маніпуляцією.

“І хтось, можливо, буде говорити, що ми ж далі слухаємо Вагнера, наприклад, читаємо Ніцше. І Ніцше не винен, що Гітлер в якийсь момент вирішив розв’язувати єврейське питання. І в цьому є певна маніпуляція. Маніпуляція полягає в тому, що ми читаємо німецьку літературу, слухаємо німецьку музику після того, як в Німеччині відбулася справжня денацифікація, коли німецьке суспільство тією чи іншою мірою, більш повно, менш повно, але все-таки відбуло оце публічне загальне покаяння. Ми сьогодні бачимо, що у німців є великі емоційні проблеми з цим спадком націонал-соціалізму. Це при тому, що німці над цим працювали. І от вони працювали, і все одно в них це конфліктне питання. А натомість до того часу, поки російське суспільство не візьме на себе колективну відповідальність за все те, що вони тут роблять, і, очевидно, ще зроблять в майбутньому, про яку дружбу з російськими митцями можна говорити? Навіть якщо цей митець сто разів проти путіна”, – пояснив Жадан.

Митець наголосив, що українцями треба бути готовими, до того, що ідею “примирення” просуватимуть через культуру, мати чітку позицію та відстоювати її.

“Те, що будуть спроби нас мирити, і що ці спроби будуть робитися передусім через культурну сферу, це безсумнівно… нам слід бути готовим до того, що нас саме через культуру будуть пробувати вивести за межі оцієї нашої чіткої чорно-білої очевидності, де є Буча, де є Маріуполь, де є армія мародерів, ґвалтівників і військових злочинців, і де є російська пропаганда, яка все це просто нахабно цинічно заперечує, називаючи це все інсценізацією”, – сказав поет.

Читай у Google News!