Активісти закликали демонтувати пам’ятники Катерині II та Суворову в Одесі для звільнення публічного простору від імперських маркувань

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!
демонтувати пам'ятники

Низка громадських організацій Одещини закликали очільника ОВА Максима Марченка демонтувати пам’ятники Катерині ІІ та Александру Суворову, передає ukrinform.ua.

«Повномасштабна військова агресія рф проти України спричинила переосмислення та переоцінку українцями історії існування та взаємовідносин двох держав… На всіх етапах свого існування імперсько-російська та радянсько-комуністична системи продумано нав’язували на колонізованих українських територіях свої наративи про «спільну історію» та власну «велич», тим самим «маркуючи» окуповану територію, що сталою причиною засилля імперських топонімів та пам’ятників», – йдеться у зверненні.

Зазначається, що цим зумовлено встановлення пам’ятників Катерині ІІ та Олександру Суворову, існування яких «використовується у пропаганді рф», сприяє «русифікації суспільної свідомості та публічного простору, укоріненню історичних міфів».

Більш того, як повідомляється, щодо пам’ятника Катерині ІІ існує низка судових рішень, якими визнані незаконними та скасовані нормативні документи, що були підставою для встановлення, а його охорона коштує місцевому бюджету близько 1500 тис. грн на рік.

Автори звернення  констатують, що згідно з чинним законодавством дозвіл на «демонтаж монументів, які не мають статусу об’єкта культурної спадщини», з боку органів охорони культурної спадщини в цьому випадку не потрібен. Їх демонтаж і перенесення на зберігання до музейних установ звільнить від імперського маркування публічний простір, збереже ці пам’ятники від руйнації та дасть змогу використовувати як експонати для опису історичних подій.

У зверненні також наведені документи, які були використані у 2007 році як підстава для встановлення пам’ятника Катерині II, але згодом визнані нечинними та скасовані судами.

Читай у Google News!