Річниця теракту в Маріуполі: Хто керував обстрілом і що відомо про них

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!

До річниці обстрілу Маріуполя, волонтери міжнародної спільноти InformNapalm на основі розвідки відкритих джерел зібрали актуальні відомості та додаткові дані про російських військових, які причетні до вбивства десятків цивільних людей. Встановили, що вже після теракту у Маріуполі Володимир путін присвоїв деяким з цих військовиків генеральські звання та вони продовжили кар’єрне зростання у ЗС росії. Деякі з них, як особливо надійні, закритим наказом путіна були призначені на посади на “стратегічному українському напрямку”. 

Близько 09:25 ранку 24 січня 2015 року житлові квартали українського міста Маріуполь стали об’єктом масованої атаки з реактивних систем залпового вогню (РСЗВ). Під обстрілами загинуло 29 людей, поранено 92, серед загиблих і поранених були діти. Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ оперативно виїхала на місце трагедії. На основі аналізу вирв від снарядів фахівці місії встановили, що ракети системи «Град» були випущені з північно-східного напрямку, з району населеного пункту Октябрське, а ракети системи «Ураган» — зі східного, з району населеного пункту Заїченко. Обидва ці населені пункти перебувають під контролем гібридної російської армії, так званих “ДНР”, та розташовані на відстані 19 та 15 км відповідно. Колишній публічний лідер терористів “ДНР” Олександр Захарченко спочатку анонсував наступ на Маріуполь, але коли бойовики дізналися про наслідки атаки, то через власні джерела та пропагандиські канали рф стали поширювати виправдовування. Бойовики давали коментарі ніби у них відсутні РСЗВ на вказаному напрямку, а обстріл відбувся нібито з іншої сторони міста – з району селища міського типу Старий Крим. Це була дуже незграбна брехня з екранів федеральних каналів рф, бо на усіх відео та фото з місця події було чітко видно, що снаряди прилетіли зі східної, а не західної сторони міста.

 Розслідування цього масштабного теракту тривало досить довго, і 7 травня 2018 пройшов брифінг Служби безпеки України на якому представили докази, що обстріл проводили кадрові російські військовослужбовці. З території росії операцією безпосередньо керував начальник ракетних військ і артилерії Південного військового округу ЗС рф генерал-майор Степан Ярощук. У тимчасово окупованому Донецьку обстрілом керував полковник ЗС рф Олександр Цаплюк із позивним “Горець”. Координацію дій російських реактивних дивізіонів здійснював підполковник ЗС рф Максим Власов з позивним “Югра”.

Також 7 травня 2018 дослідницька група Bellingcat, яка раніше отримала відео та аудіоматеріали, передані Україною в міжнародний суд ООН, опублікувала своє незалежне дослідження, що підтверджувало висновки СБУ про причетність російських військових до теракту.

Варто зазначити, що ім’я Степана Ярощука, як відповідального за обстріли мирного населення Маріуполя, підрозділів ЗСУ та об’єктів інфраструктури з території росії ще в 2016 році спливало у даних Головного управління розвідки України. Тоді ж, у 2016 році, українська розвідка повідомила, що розсекречених на Донбасі російських офіцерів кремль відправив подалі –  у Сирію, серед них був і генерал-майор Степан Ярощук.

До річниці трагічних подій у Маріуполі волонтери спільноти InformNapalm вирішили провести моніторинг відкритих джерел і знайти відомості про подальший кар’єрний шлях військових злочинців ЗС рф, що вбили десятки мирних мешканців України.

Полковник Олександр Цаплюк, який керував обстрілом з окупованого Донецька, у червні 2015 став начальником Пензенського артилерійського інституту і продовжує передавати досвід масових вбивств російським курсантам. У грудні 2017 йому присвоєно звання генерал-майор. Наприкінці грудня 2018 він виступав на науково-методичній конференції свого інституту.

Також СБУ встановила участь в обстрілі Маріуполя 200-ї ОМСБр ПФ. З 2011 року командиром 200-ї бригади був полковник Цеков Олег Муссович.

Фото з сайту випускників Челябінського ВТКУ.

За даними ГУР, в період осінь 2014 року – зима 2015 року він командував 2 омсбр 2 АК (Луганськ, Україна) Центру територіальних військ (м.Новочеркаськ, росія) Південного ВО ЗС рф. Підписував посвідчення до бойових нагород за участь у війні на Донбасі військовикам 200-ї ОМСБр.

Скріни з блогу розслідувача sled-vzayt.

У лютому 2015 указом путіна йому присвоєно звання генерал-майор. 5 липня 2017 закритим указом путін призначив офіцерів командування 8-ї загальновійськової армії Південного ВО, зокрема Цекова призначили заступником командира армії.

Цікаво, що джерело видання “Комерсант” в органах військового управління повідомило, нібито офіцерів командування 8-ї загальновійськової армії відбирали особливо ретельно, віддавали перевагу учасникам бойових дій, адже 8-ма армія та 150-та МСД, яка входить до її складу, розгорнуті на стратегічному напрямку – поблизу кордону з Україною.

Наступником Цекова на посаді командира 200-ї ОМСБр став полковник Серицький Андрій Анатолійович.

Фото з видання “Красная звезда”.

У 2015 році він підписував посвідчення до бойових нагород за участь у війні на Донбасі та в Сирії  у 2016 році. До призначення командиром 200-ї ОМСБр був командиром 212-го окружного навчального центру підготовки молодших спеціалістів танкових військ (рос. – 212-й ОУЦ), в/ч 21250. У грудні 2016 року указом путіна йому присвоєно звання генерал-майор.

Чинним командиром 200-ї ОМСБр є полковник Пеліпай Сергій Васильович, який довгий час до цього служив у цій бригаді, був заступником командира і начальником штабу.

С. Пеліпай воював у Сирії. У серпні 2016 року його, тоді ще начальника штабу 200-ї ОМСБр, міністр оборони Сирії Фахед Джасем аль-Фредж нагородив медаллю “за заслуги у зміцненні бойової співдружності і сприяння у розв’язанні бойових завдань”. Нагороду вручив командувач Північного флоту віце-адмірал Микола Євменов. У травні 2018 під час командно-штабних навчань берегових і сухопутних військ Північного флоту рф командир 200-ї ОМСБр С. Пеліпай сказав: “Цього разу ми організували маневрену оборону, застосувавши досвід, отриманий під час бойових дій в Сирійській Арабській Республіці”. Як і казав путін, Сирія для російської армії – це навчання та тренування. Тобто вони не тільки тренуються на вбивствах українців, але і на вбивствах сирійців.

Стосовно 2-ї МСД ЗС рф, яка також фігурує у матеріалах справи СБУ, то її командирами  були у різні періоди: 

  • Сичевой, Андрій Іванович, гвардії генерал-майор — (05.2013 — 2014)
  • Санчик, Олександр Семенович, гвардії генерал-майор — (2014—2015)
  • Пятаєв, Андрій Юрійович, гвардії полковник — (09.2015 — 01.2018)
  • Нікітін Євгеній Валентинович, гвардії полковник — (01.2018 — донині)

Андрій Сичевой (як і Цеков) фігурує в закритому указі путіна про призначення командного складу 8-ї загальновійськової армії, він став четвертим замом генерал-лейтенанта рф Сергія Кузовльова, який також у свій час керував гібридними російськими військами на Донбасі.

Олександр Санчик також отримав від путіна звання генерал-майор. Хоча з ним було пов’язано декілька корупційних скандалів, а колектив офіцерів 136-ї МСБр навіть писав про корупцію Санчика коли він ще був командиром цієї бригади.

Таким чином російські полковники, які керували вбивством людей у Маріуполі вже отримали підвищення, стали генералами і продовжують нести службу в ЗС рф.
росія офіційно не визнає свою участь у війні проти України, проте численні свідчення та витоки інформації від військовиків свідчать про брехню Кремля.

Більше 2400 кадрових російських військовиків з більш ніж 90 військових формувань рф вже фігурують у базі розслідувань InformNapalm, яка постійно доповнюється новими матеріалами.

Читай у Google News!