Легітимність Зеленського та голови його офісу зіткнеться з ще більшими проблемами, оскільки п’ятирічний термін його повноважень закінчується 20 травня – The Washington Post

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!

Якщо головною перевагою актора та коміка Володимира Зеленського, коли він був обраний у 2019 році, було те, що він зіграв президента на телебаченні, то найвищою кваліфікацією його всевладного глави офісу Андрія Єрмака було бути другом Зеленського, пише washingtonpost.com.

Глава Офісу президента, як формально називається посада Єрмака, завжди мав величезний вплив в Україні [вважає The Washington Post]. Умови воєнного часу, включно з воєнним станом, сконцентрували надзвичайну владу в адміністрації президента, що зробило Єрмака чи не найвпливовішим керівником апарату в історії країни — практично нічим не відрізняючись від свого боса.

Єрмак і Зеленський настільки рідко з’являються один без одного, що Олег Рибачук, який був керівником апарату президента Віктора Ющенка, сказав, що багато хто вже не впенений хто насправді керує країною, і чи вони взагалі ще дві різні людини.

«Єрмак, на відміну від багатьох своїх попередників, потрапив туди без досвіду роботи в уряді», — сказав Рибачук. «З самого початку він повторював цю мантру: «Моя єдина мрія, моя єдина амбіція — бути тінню президента, бути всюди, де президент хотів би, щоб я був».

«Таким він себе представляє, — додав Рибачук, — нерозлучним».

Близькість Єрмака до президента — і очевидний вплив на нього — викликала шквал звинувачень: у тому, що він недемократично зміцнив владу в офісі президента; керував непотрібною чисткою вищих посадовців, включаючи головнокомандувача генерала Валерія Залужного; обмежив доступ до Зеленського; і прагнув особистого контролю над майже кожним великим рішенням під час війни.

Однак тепер легітимність президента та його головного радника зіткнеться з ще більшими проблемами, оскільки п’ятирічний термін повноважень Зеленського офіційно закінчується 20 травня. Конституція України забороняє вибори в умовах воєнного стану. Але оскільки Зеленський залишатиметься на посаді, він буде вразливим до звинувачень у тому, що він використав війну для розмивання демократії — захопив контроль над засобами масової інформації, відсунув критиків і суперників і підняв Єрмака, свого друга, якого ніхто не обирав, над кар’єрними державними службовцями та дипломатами.

Деякі з цих звинувачень не можна заперечити. Відповідно до указу, виданого Зеленським невдовзі після повномасштабного вторгнення росії в лютому 2022 року, шість великих телевізійних станцій транслювали один і той самий новинний контент 24 години на добу під назвою United News Telemarathon — який, на думку критиків, заглушив інакодумців.

Будь-які подібні звинувачення, безсумнівно, використовуватиме росія, яка останніми днями ініціювала нові військові атаки і зараз окупувує близько однієї п’ятої території України. Однак такі звинувачення з боку москви є лицемірними, враховуючи те, як російський президент владімір путін неодноразово обходив обмеження терміну перебування при владі. Але росія десятиліттями намагалася посіяти внутрішні розбіжності в Україні, щоб дестабілізувати країну, і, кажуть експерти, кремль не змарнує шанс скористатися звинуваченнями проти Зеленського у зловживанні владою. І ніхто так не уособлює силу офісу Зеленського, як Єрмак.

«росіяни скористаються цим», — сказав один давній український чиновник про термін Зеленського, що закінчується. Щоб зберегти легітимність, Зеленський «повинен мати довіру», сказав цей чиновник, говорячи, як і багато інших для цієї статті, на умовах анонімності, щоб зберегти політичні відносини та уникнути відплати.

«Довіра до нього падає, – сказав чиновник, – тому що дії Єрмака постійно відбиваються на президенті».

В інтерв’ю з понад дюжиною нинішніх і колишніх українських посадовців і законодавців, іноземних дипломатів та інших, хто знає Єрмака або працює з ним, навіть його прихильники визнали, що він має надзвичайно широкі повноваження щодо управління та зовнішніх комунікацій. Дехто казав, що він навіть контролює, яким іншим чиновникам дозволено виїжджати за кордон і коли — деталь, яку його офіс відмовився коментувати.

Останнім часом, як кажуть критики, у зв’язку зі звуженням кола радників Зеленського, Єрмак відсунув МЗС, втрутився у військові рішення та був посередником у ключових угодах з партнерами, зокрема зі Сполученими Штатами – завдання, яке, на їхню думку, має виконувати президент.

Деякі українські та західні чиновники кажуть, що підозри щодо найближчого помічника президента підривають авторитет Зеленського та викликають сумніви щодо того, хто несе відповідальність за рішення: Зеленський чи призначений ним заступник, який часто твітить у емодзі.

Кілька чиновників взагалі відмовилися говорити про Єрмака, побоюючись наслідків.

Майкл Макфол, колишній посол США в росії, який разом з Єрмаком очолює Міжнародну робочу групу з російських санкцій, сказав, що Єрмак виконує багато ролей.

«У певному сенсі він де-факто прем’єр-міністр, міністр закордонних справ і керівник апарату», — сказав Макфол. «Я знаю, як усі скаржаться на Єрмака. … Але я б сказав, що зворотний бік – це війна. І я думаю, що він до біса ефективний у своїй роботі».

Без політичного досвіду

Колишній юрист і кінопродюсер Єрмак, як і Зеленський, не мав підготовки керувати країною, не кажучи вже про ту, яку планують знищити. Але це його роль. Колись Єрмак розглядався як тінь Зеленського, а зараз розглядається як частина правлячої дуополії.

Навіть Єрмак визнає, що багато хто просто не хоче, щоб він залишався при владі.

«Чому знову тут цей Єрмак? Чому знову?» — сказав він у недавньому інтерв’ю, наслідуючи своїх критиків. Його не дуже терпляча відповідь: «Я працюю, — наполягає він, — від імені … президента».

Критики Єрмака називають його агресивним і владним. Дехто звинувачує його в тому, що він російський агент, що зараз є загальноприйнятою образою в Україні, що він і близькі йому люди категорично заперечують.

Єрмак, який у свої 52 роки старший за Зеленського на шість років, народився та виріс у Києві в сім’ї українського батька та росіянки з Санкт-Петербурга. Цей факт він частково захищає, показуючи її фотографію з татуйованням синьо-жовтого українського тризуба на плечі. Вона отримала його на свій 77-й день народження. Його батько обіймав високу посаду в радянському посольстві в Кабулі, що підігріло припущенням про те, що його сім’я підтримує зв’язки з росією та її службами безпеки.

У Єрмака є брат, 45-річний Денис, якого звинуватили в тому, що його зняли на відео, коли він намагався використати родинні зв’язки для продажу посад в адміністрації Зеленського. Пізніше українське антикорупційне бюро тихенько закрило справу, а Єрмак заявив, що вся історія була «інформаційною операцією» проти його брата, який зараз служить в українській армії.

«Ніхто не любить про це згадувати», — сказав він про роль свого брата.

У відомстві Єрмака не назвали конкретну бригаду його брата, але повідомили, що він служить у підрозділі з іноземними добровольцями, «який бере активну участь у бойових діях».

Єрмак здобув ступінь магістра права в Українському національному університеті імені Тараса Шевченка, працював юристом у сфері розваг і кінопродюсером. Він сказав, що відмовлявся брати участь в політиці до Зеленського, тому що ніколи не вірив у «людей у сірих костюмах». Навіть зараз він стверджує: «Я не думаю про своє політичне майбутнє» — твердження, яке заперечують його критики.

Він каже, що не пам’ятає, коли він познайомився з Зеленським, але, за його словами, вони дружать близько 15 років. Зеленський залучив інших друзів зі своєї кінопродюсерської компанії, щоб приєднатися до нього в політиці, зокрема Сергія Трофімова, який працював заступником глави офісу президента; Івана Баканова, який був головою СБУ; та помічника президента Сергія Шефіра.

Усі вони були звільнені починаючи з 2022 року під час того, що багато хто сприймає як чистку під проводом Єрмака. «Мені сумно, що до чого це дійшло», — сказав один колишній чиновник.

Спроектував це Єрмак чи ні, але Залужного — дуже популярного генерала, який вважався найстрашнішою політичною загрозою для Зеленського в будь-якій передвиборній кампанії — було знято з посади та призначено послом у Британії.

«У президента немає оточення. Є одна людина, яка впливає на рішення президента», – сказав багаторічний український чиновник. «Немає більше нікого».

«Вплив Єрмака монопольний», – додав чиновник, назвавши це «трагедією».

Головний дипломат?

Вранці одного квітневого дня Єрмак — високий і широкий, з коротким каштановим волоссям і одягнений, як завжди, повністю у військове зелене — увірвався до конференц-зали в офісі президента.

Помічник ретельно підготував його місце на чолі столу з блокнотом, олівцем, склянкою та двома пляшками води — одна з прозорою кришкою, що повино вказувати на негазовану воду, а інша з зеленою, що що повино вказувати на газовану, але без етикетки. Єрмак проігнорував своє місце і плюхнувся між двома журналістами Washington Post.

Один із журналістів, показуючи на незвичайні пляшки, запитав Єрмака, чи не боїться він отруєння.

«Я не думав [про це]», — відповів він, схопивши вже відкриту пляшку одного з репортерів і зробивши ковток. (Пізніше він припустив, що він, ймовірно, є третьою найбільш розшукуваною ціллю для вбивства в росії після Зеленського та голови Служби внутрішньої безпеки України.)

Єрмак був усміхнений і бадьорий. Напередодні президент Байден підписав довго відкладуваний пакет допомоги Україні на 61 мільярд доларів.

У Єрмака є прямі зв’язки з найвпливовішими людьми Вашингтона, включно з радником з нацбезпеки Джейком Салліваном. «Ми спількуємося на дуже регулярній основі», — сказав Салліван про Єрмака під час візиту до Києва в березні. Офіс Саллівана не відповів на численні запити про додаткові коментарі.

Єрмак створив глобальне портфоліо, виконуючи роль ключовою зв’язківця з багатьма іноземними чиновниками. Він заперечує зазіхання на обов’язки міністра закордонних справ, але також вважає, що війна показала йому, що «з класичною дипломатією може бути покінчено» і «деякі з наших послів недостатньо працюють».

За його словами, до вторгнення він був кіноманом і завжди рекомендував фільми друзям. Тепер у нього немає на це часу: він працює щонайменше 19 годин на день і часто прокидається кілька разів уночі, щоб перевірити свій телефон.

Залицяння до Глобального Півдня

Наступним завданням є організація нового раунду односторонніх мирних переговорів України, цього разу в Швейцарії в червні. росія не запрошена, а українська формула миру з 10 пунктів не передбачає територіальних потсупок, що робить її неможливою для москви.

Тим не менш, за словами Єрмака, він зосереджений на тому, щоб відвернути від росії потенційних партнерів на Глобальному Півдні. Виконання цього завдання, за його словами, давно назріло, воно є непростим і триває безперервно. Минулого року йому вдалося залучити Китай до столу в Джидді, Саудівська Аравія. Очікується, що у зустрічі в Женеві візьмуть участь щонайменше 50 країн.

«Вам потрібні люди, які вміють виконувати завдання, і ви знаєте, що вони на 100 відсотків віддані вам», — сказав Макфол. «Це роль, яку відіграє Єрмак для президента Зеленського».

Один помічник порівняв Єрмака з національним операційним директором і сказав, що його ефективність заслужила довіру Зеленського. «Президент може бути впевнений, — сказав помічник, — якщо є якесь завдання, він його просто виконає». Інший сказав, що Єрмак навчив свою команду приймати будь-яке рішення менше ніж за хвилину.

Поки Зеленський при владі, схоже, буде і Єрмак.

«Вони керують країною», — сказав один іноземний дипломат, назвавши Зеленського «хорошим поліцейським», а Єрмака — «поганим поліцейським».

«Він не просто прикидається поганим», – сказав дипломат. «Він має реальну владу, і він здійснює мікроуправління багатьма, багатьма речами».

Інший дипломат сказав, що Єрмак є і вартовим для влади, і силою за нею.

Єрмак відгукується про Зеленського позитивно, вихваляючи його розум і дипломатичні здібності. Він заперечив, що керує хтось, крім Зеленського.

«Він слухає всіх», — сказав він. «Але формує свою думку сам».

Читай у Google News!