Зеленському необхідно пояснити свою позицію, а не ухилятися від питань, що виникли через завершення його президентського терміну – The Economist

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!

Авраам Лінкольн переміг на президентських виборах в охопленій громадянською війною Америці в 1864 році, а Франклін Делано Рузвельт отримав свій четвертий термін у 1944 році, поки американські війська воювали по всьому світу. Вінстон Черчилль, навпаки, уникав електорат до закінчення війни в Європі в 1945 році, після чого його вигнали. Проводити вибори, коли ворог окуповує вашу територію або висипає на неї бомби, і коли величезна кількість ваших громадян воює, не просто. Не проводити — складно по-іншому, що може призвести до звинувачень у нелегітимності. Саме в такій ситуації опинився президент Зеленський, оскільки 20 травня закінчується його п’ятирічний термін. Зараз він не може провести вибори, але зрештою мусить до них готуватися, пише economist.com.

Конституція України заплутана. Стаття 103 говорить, що президент обирається на п’ятирічний термін; але стаття 108 говорить, що він або вона виконує свої функції до інавгурації нового президента. Закон [хоча і не є конституційним положенням] говорить, що вибори не можуть проводитися, коли діє воєнний стан, як це було в Україні після початку повномасштабного вторгнення росії в лютому 2022 року.

Російські пропагандисти будуть кричати, що Зеленський є “нелегітимним” після 20 травня, тактовно ігноруючи пантоміму переобрання владіміра путіна на початку цього року. Західні прихильники України та більшість юристів наполягають, що позиція Зеленського не викликає занепокоєння. У Києві, однак, вороги президента бурмочуть, що таку ситуацію не можна виправдати, і ходять чутки про відставку високопосадовців або навіть [хоча це виглядає фантазією] про державний переворот.

Бойові дії можуть тривати роками, що також означає продовження воєнного стану. 12 травня путін звільнив свого міністра оборони Сергія Шойгу, замінивши його технократом; ознака того, що він очікує тривалої війни на виснаження і хоче кращої військово-промислової бази для її підтримки. Поки він не програє, а наразі не програє, війна влаштовує путіна: це його найпереконливіше виправдання репресій, які тримають його при владі.

Але оскільки війна триває, популярність Зеленського піддаватиметься подальшим випробуванням. Його “зіркова сила” тьмяніє. Деякі українці запитують себе, чи міг би інший лідер воювати ефективніше або знайти спосіб домовитися про якийсь мир. Президент наполягає, що його метою все ще є повернення всіх втрачених Україною земель, що здається недосяжним. Уряд критикують за звинувачення в корупції та централізацію влади в руках крихітного кола. Це завадило мобілізації свіжих військ: чисельність багатьох підрозділів на передовій скорочена приблизно до 70%. Після тривалої затримки новий закон про військовий обов’язок був підписаний, але знадобляться місяці, щоб зміни відчувались на полі бою.

В принципі, проведення виборів підтримало би легітимність уряду України, покращило б підзвітність і забезпечило б збереження ліберального характеру країни. Але проводити їх зараз недоцільно. росіяни тиснуть. Важкі ракетні обстріли, які відновилися в березні, вивели з ладу більшу частину неядерного виробництва електроенергії в Україні, спричинивши постійні відключення електроенергії. А 10 травня росія розпочала наступ на Харківську область, звідки її вигнали українці у вересні 2022 року. Її мета поки не зрозуміла; Одна з цілей може полягати просто в тому, щоб змусити Україну відтягнути війська, щоб захистити друге місто країни [Харків], полегшивши росії досягнення успіхів на Донбасі, розташованому далі на південь. Іншим може бути підведення артилерії в радіус дії міста та перетворення його на непридатне для проживання.

Україна повинна встояти, і в найближчі місяці вона буде підкріплена новим пакетом військової та фінансової допомоги, схваленим Конгресом США в квітні. Але все-таки Зеленському необхідно пояснити свою позицію, а не ухилятися від питань, що виникли через завершення його президентського терміну. Він повинен визнати, що врешті-решт йому потрібно провести вибори, і викласти плани щодо того, як їх можна організувати. Це буде важко: росія, безсумнівно, заборонить голосувати на територіях, які вона окуповує, і бомбитиме виборчі дільниці на територіях, які вона поки окупувати не здатна. Але така винахідлива країна, як Україна, безсумнівно, може знайти способи дати своєму народу належне право голосу щодо того, як ним керують. Однією з багатьох причин, чому вони не хочуть, щоб їх проковтнула росія, є те, що росіяни під керівництвом путіна не мають такого вибору. Замість того, щоб призупинити демократію на невизначений термін, Зеленський має викласти плани щодо її зміцнення.

Читай у Google News!