Зелений тариф: Бізнес зібрав позовів до держави на 580 мільйонів
Через борги за надану електроенергію значна кількість інвесторів у відновлювальну енергетику подала позови до державного трейдера “Гарантований покупець” на загальну суму в 584 млн гривень, пише Liga.net.
Як інформує видання, загальна сума боргу держави перед “зеленим” бізнесом становить понад 24 мільярди гривень, тобто загальна сума позову становить 2,4% від держборгу.
За оцінками Liga.net, на кінець жовтня у реєстрі судових рішень налічувалось 50 позовів від 43 компаній. Ця кількість може зрости до 140 компаній-учасників Української асоціації відновлюваної енергії.
Усі позови – до державного трейдера “Гарантований покупець” (ГП), який є єдиним оператором з продажу електроенергії з відновлюваних джерел, мета якого скуповувати та продавати усю зелену електроенергію.
Як відомо “зелені” тарифи прив’язані до курсу євро та є значно вищими за тарифи електроенергії інших виробників. Різницю в тарифах ГП компенсує перепродажем дешевої атомної й гідроелектроенергії за ринковими цінами та грошовими компенсаціями “Укренерго”.
Проте через збільшення обсягів альтернативної електроенергії ГП не може “стягувати” різницю в тарифах через нестачу коштів. За прогнозами Міненерго, цьогоріч зеленої енергетики буде вироблено на 52 мільярди гривень, натомість ГП зможе виплатити лише 33,2 мільярди.
Найбільшу суму позову мають дві компанії Юрія Косюка – 139,7 мільйона гривень. Столичні підприємці Ігор Тинний та Юлія Льовочкіна судяться від 11 компаній одночасно на суму 28 мільйонів гривень.
Як зауважують Liga.net, найбільші гравці ринку до судів не пішли. У коментарі виданню співробітник ДТЕК ВДЕ (18% ринку “зеленої” енергії”) розповів, що основні інвестори не бачать сенсу судитися з ГП, адже “з пустої кишені грошей не візьмеш”.
Ринок також очікує виконання меморандуму, підписаного у липні 2020 року. Він передбачає виплату 9 мільярдів боргу інвесторам наприкінці року, а також оплату 100% електроенергії з серпня.