Укрексімбанк видав $60 млн кредиту фірмам бізнесмена, чия компанія веде діяльність в ОРДО – Схеми

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!
Укрексімбанк

Державний «Укрексімбанк» видав 60 мільйонів доларів кредиту фірмам бізнесмена, чия компанія веде діяльність на окупованій частині Донеччини (ОРДО), на якій діє за підтримки росії угруповання «ДНР», і сплачує податки окупаційній владі. Більше того, як гарантію повернення цих грошей, під заставу банк узяв об’єкт, цінність та надійність якого сумнівні – адже за нього роками точилася боротьба в декількох юрисдикціях. Про це йдеться у новому розслідуванні Схем “Мецгер, “ДНР”, Sky Mall і 60 мільйонів доларів”.

У квітні 2021 року «Укрексімбанк» ухвалив рішення видати кредит на 60 мільйонів доларів. Щоб розуміти масштаб суми – це всього вдвічі менше, ніж дісталось «Антонову» на будівництво військових літаків. Кого ж так щедро профінансував державний банк?

У розпорядженні «Схем» – кредитний договір, укладений між банком та позичальником.

Дві компанії беруть кредит на 60 мільйонів доларів. Наразі власником обох є Сергій Брюховецький. Він же виступає поручителем за договором.

При цьому, як вдалося встановити «Схемам», Сергій Брюховецький – власник бізнесу на окупованій території в рідній Горлівці. Мова йде про компанію «Спец-реммаш».

Укрексімбанк

Як і до окупації росією частини території Донецької і Луганської областей, “Спец-РемМаш” ремонтує обладнання для місцевих шахт. Наприклад, у фірми Брюховецького послуги замовляють “Шахта Комсомолець Донбасу”, “Макіїввугілля”, “Торезантрацит”, “Шахта імені О.Ф. Засядька” та інші. Усі перелічені підприємства є “государственными унитарными предприятиями” – тобто перебувають під прямим контролем угруповання “ДНР”.

Проводячи активну господарську діяльність, бізнес Брюховецького сплачує податки у місцевий бюджет. Наприклад, за 7 місяців 2021 року компанія сплатила до скарбниці окупаційної адміністрації щонайменше три з половиною мільйони рублів (це приблизно 1,4 мільйона гривень).

Укрексімбанк

Ці дані “Схеми” отримали та перевірили з двох незалежних одне від одного поінформованих джерел – у фінансових органах на окупованих територіях.

“Таким чином, “Укрексімбанк” видав кредит у більш ніж в 1,6 млрд гривень компаніям бізнесмена, що сплачує податки до скарбниці окупантів”, – йдеться у розслідуванні.

Як випливає з документів – суть кредиту, виданого “Укрексімбанком”, полягала в тому, щоб профінансувати купівлю Сергієм Брюховецьким проблемного ТРЦ у однієї із сторін давнього корпоративного конфлікту навколо нього – структур з орбіти бізнесмена Андрія Адамовського. Цей складний механізм викладений у кредитному договорі та додатках до нього, загальним обсягом у понад 100 сторінок, який є у розпорядженні “Схем”. У спілкуванні зі “Схемами” сам Адамовський заявив, що стосунку до SkyMall на даний момент не має, а хто бенефіціар ТРЦ, знає лише із преси.

Укрексімбанк

“Виглядає так, що кредит стосувався того, що пан Брюховецький просто придбав SkyMall, а яким чином це відбулось, що це кредит на дві компанії – це була така технічна процедура. Але вся ця схема, вона зводиться до того, щоб придбати Sky Mall”, – пояснює Антоніна Волкотруб, фінансовий аналітик “Центру протидії корупції”, яка проаназлізувала документи разом з журналістами.

Як гарантію повернення багатомільйонного валютного кредиту, банк погодився взяти в заставу сам ТРЦ.

Торгово-розважальний центр SkyMall уже десятиліття перебуває в епіцентрі корпоративного конфлікту й судових суперечок в різних юрисдикціях. Право власності на нього намагається відновити естонський бізнесмен Гіллар Тедер, який у середині 2000-х років інвестував у його будівництво, але на початку 2010-их років втратив контроль над ТРЦ внаслідок тривалого конфлікту з іншим інвестором, київським підприємцем Андрієм Адамовським.

“Вже сама наявність такого публічного підсвітлення цього конфлікту і конфлікту з попереднім інвестором мала би насторожити кредитний комітет щодо ліквідності такого активу у заставу”, – пояснює Тетяна Шевчук, експертка “Центру протидії корупції”.

В Україні справою Sky Mall наразі займається Державне бюро розслідувань. На майновий комплекс неодноразово накладали арешт. У квітні 2021 року компанія Гіллара Тедера “Arricano Real Estate Pls” звернулась до президента Володимира Зеленського та Міністерства юстиції з вимогою відшкодувати їй $750 мільйонів збитків та анонсувала звернення із цього приводу до Міжнародного інвестиційного суду.

Як відомо, 4 жовтня 2021 року під час інтерв’ю з головою “Укрексімбанку” журналіст “Схем” намагався розпитати Євгена Мецгера про доцільність такої інвестиції бізнес, власник якого сплачує податки в ОРДО та наскільки надійною заставою є ТРЦ SkyMall. Після чого Мецгер забажав закінчити інтерв’ю, і побачивши увімкнені камери, наказав охороні “забрати камери” та “дістати з них касети”.

Читай у Google News!