Укрексімбанк видав $60 млн кредиту фірмам бізнесмена, чия компанія веде діяльність в ОРДО – Схеми
Державний «Укрексімбанк» видав 60 мільйонів доларів кредиту фірмам бізнесмена, чия компанія веде діяльність на окупованій частині Донеччини (ОРДО), на якій діє за підтримки росії угруповання «ДНР», і сплачує податки окупаційній владі. Більше того, як гарантію повернення цих грошей, під заставу банк узяв об’єкт, цінність та надійність якого сумнівні – адже за нього роками точилася боротьба в декількох юрисдикціях. Про це йдеться у новому розслідуванні Схем “Мецгер, “ДНР”, Sky Mall і 60 мільйонів доларів”.
У квітні 2021 року «Укрексімбанк» ухвалив рішення видати кредит на 60 мільйонів доларів. Щоб розуміти масштаб суми – це всього вдвічі менше, ніж дісталось «Антонову» на будівництво військових літаків. Кого ж так щедро профінансував державний банк?У розпорядженні «Схем» – кредитний договір, укладений між банком та позичальником.
Дві компанії беруть кредит на 60 мільйонів доларів. Наразі власником обох є Сергій Брюховецький. Він же виступає поручителем за договором.
При цьому, як вдалося встановити «Схемам», Сергій Брюховецький – власник бізнесу на окупованій території в рідній Горлівці. Мова йде про компанію «Спец-реммаш».
Як і до окупації росією частини території Донецької і Луганської областей, “Спец-РемМаш” ремонтує обладнання для місцевих шахт. Наприклад, у фірми Брюховецького послуги замовляють “Шахта Комсомолець Донбасу”, “Макіїввугілля”, “Торезантрацит”, “Шахта імені О.Ф. Засядька” та інші. Усі перелічені підприємства є “государственными унитарными предприятиями” – тобто перебувають під прямим контролем угруповання “ДНР”.
Проводячи активну господарську діяльність, бізнес Брюховецького сплачує податки у місцевий бюджет. Наприклад, за 7 місяців 2021 року компанія сплатила до скарбниці окупаційної адміністрації щонайменше три з половиною мільйони рублів (це приблизно 1,4 мільйона гривень).
Ці дані “Схеми” отримали та перевірили з двох незалежних одне від одного поінформованих джерел – у фінансових органах на окупованих територіях.
“Таким чином, “Укрексімбанк” видав кредит у більш ніж в 1,6 млрд гривень компаніям бізнесмена, що сплачує податки до скарбниці окупантів”, – йдеться у розслідуванні.
Як випливає з документів – суть кредиту, виданого “Укрексімбанком”, полягала в тому, щоб профінансувати купівлю Сергієм Брюховецьким проблемного ТРЦ у однієї із сторін давнього корпоративного конфлікту навколо нього – структур з орбіти бізнесмена Андрія Адамовського. Цей складний механізм викладений у кредитному договорі та додатках до нього, загальним обсягом у понад 100 сторінок, який є у розпорядженні “Схем”. У спілкуванні зі “Схемами” сам Адамовський заявив, що стосунку до SkyMall на даний момент не має, а хто бенефіціар ТРЦ, знає лише із преси.
“Виглядає так, що кредит стосувався того, що пан Брюховецький просто придбав SkyMall, а яким чином це відбулось, що це кредит на дві компанії – це була така технічна процедура. Але вся ця схема, вона зводиться до того, щоб придбати Sky Mall”, – пояснює Антоніна Волкотруб, фінансовий аналітик “Центру протидії корупції”, яка проаназлізувала документи разом з журналістами.
Як гарантію повернення багатомільйонного валютного кредиту, банк погодився взяти в заставу сам ТРЦ.
Торгово-розважальний центр SkyMall уже десятиліття перебуває в епіцентрі корпоративного конфлікту й судових суперечок в різних юрисдикціях. Право власності на нього намагається відновити естонський бізнесмен Гіллар Тедер, який у середині 2000-х років інвестував у його будівництво, але на початку 2010-их років втратив контроль над ТРЦ внаслідок тривалого конфлікту з іншим інвестором, київським підприємцем Андрієм Адамовським.
“Вже сама наявність такого публічного підсвітлення цього конфлікту і конфлікту з попереднім інвестором мала би насторожити кредитний комітет щодо ліквідності такого активу у заставу”, – пояснює Тетяна Шевчук, експертка “Центру протидії корупції”.
В Україні справою Sky Mall наразі займається Державне бюро розслідувань. На майновий комплекс неодноразово накладали арешт. У квітні 2021 року компанія Гіллара Тедера “Arricano Real Estate Pls” звернулась до президента Володимира Зеленського та Міністерства юстиції з вимогою відшкодувати їй $750 мільйонів збитків та анонсувала звернення із цього приводу до Міжнародного інвестиційного суду.
Як відомо, 4 жовтня 2021 року під час інтерв’ю з головою “Укрексімбанку” журналіст “Схем” намагався розпитати Євгена Мецгера про доцільність такої інвестиції бізнес, власник якого сплачує податки в ОРДО та наскільки надійною заставою є ТРЦ SkyMall. Після чого Мецгер забажав закінчити інтерв’ю, і побачивши увімкнені камери, наказав охороні “забрати камери” та “дістати з них касети”.