Український ПЕН-клуб виступив на підтримку Ройтбурда

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!

Депутати Одеської обласної ради достроково розірвали контракт з Олександром Ройтбурдом, директором Одеського художнього музею, від березня 2018 року. “За” проголосував 51 депутат, проти – 3, утримались – 2, не голосували – 17. Це рішення – одна зі сходинок тривалого конфлікту між кількома депутатами облради та Ройтбурдом. Художник Олександр Ройтбурд виграв конкурс на посаду директора Одеського художнього музею у грудні 2017 року, але призначили на посаду його лише за 3 місяці. Цей час минув у вирі інформаційної кампанії, спрямованої на дискредитацію художника, з одного боку, та активної публічної підтримки представниками культурної спільноти, з іншого, йдеться у Звернення Українського ПЕН.

Ситуація стала можливою через законодавчу шпарину між словом закону та здоровим глуздом або між законністю та справедливістю (legality and justice). Згідно зі Статтею 21 Закону України “Про культуру”, переможців конкурсів на керівні посади закладів культури призначає керівник органу управління закладом культури. 2018 року на розгляд Верховної Ради виносилися правки до закону “Про місцеве самоврядування в Україні”, в якому йшлося про передачу повноважень щодо призначення керівників закладів культури від місцевих/обласних рад до голів рад або адміністрацій (законопроект № 6768). Тобто переведення “призначення” у формат укладання контракту з переможцем конкурсу замість можливості фактичного перегляду рішення конкурсної комісії радами. Утім, депутати минулого скликання за ці правки не проголосували. 

В результаті законодавча колізія фактично скасовує прозорий і фаховий конкурсний процес, залишаючи важелі ухвалення рішень в руках людей, не компетентних у питаннях розвитку культури.

У проекті рішення, за яке вчора проголосували депутати Одеської обласної ради, Ройтбурда звинувачують в організації на території музею подій, які суперечать його статусу, проведенні позапланових ремонтних робіт та ігноруванні депутатських запитів. Натомість фахівці царини культури, які висловили свою підтримку Ройтбурду і збирають акцію на підтримку музею цієї суботи, наголошують на тому, що від початку його каденції Одеський художній музей перетворився на справжній центр культурного життя міста, залучив численних місцевих і міжнародних партнерів, провів низку важливих виставок тощо. 

У звіті, який оприлюднив Одеський художній музей, ідеться про збільшення прибутків музею більш ніж удвічі, повну звірку музейних фондів, ремонт даху, стан якого загрожував збереженню робіт, і створення програм меценатської підтримки, які минулого року принесли музею понад 1 млн грн. 

Ми переконані, що підтримка відновлення Олександра Ройтбурда на посаді директора Одеського художнього музею – це підтримка не лише самого музею, а й привернення уваги до правової колізії довкола конкурсів і призначень керівників закладів культури. У цій ситуації важливо наголошувати на розриві між недосконалістю чинного законодавства, котре лишає процес призначення у форматі ручного керування та постійного тиску, і прозорими, демократичними процедурами та європейськими практиками управління в культурі.

Український ПЕН долучається до позиції культурних та правозахисних організацій і закликає депутатів Одеської обласної ради припинити тиск на Олександра Ройтбурда і, відповідно до українського законодавства, поновити його на посаді директора Одеського художнього музею. Також ми звертаємося до представників української культурної сфери із проханням підтримати Одеський художній музей у його праві визначати своє майбутнє.  

Читай у Google News!