Україністка Ленка Віх: У Чехії багато проросійських “земанів”
У Чехії сформувався дуже сильний вплив росії, яка поступово перетворює країну на свого сателіта. Не останню роль у цьому грає проросійський президент Чехії Мілош Земан, розповіла україністка, редакторка “Українського журналу”, який виходить у Чехії, Ленка Віх в інтерв’ю для texty.org.ua.
“Мілош Земан зовсім невипадкова персона на чеській політичній арені. Він з’явився під час Оксамитової революції. Став депутатом ще федерального парламенту, очолив одну з найпотужніших політичних партій соціал-демократів, став головою Парламенту, а пізніше – головою уряду. Після невдалої спроби стати президентом відійшов на кілька років із політичного життя, в яке повернувся у 2013-му з партією, в якої не було ні членів, ні потенціалу. Зате були зв’язки із росією, принаймні фінансові, – але я б ризикнула сказати, що не тільки. Земан надзвичайно сильний маніпулятор, який дуже добре орієнтується у чеській політичній реальності. А його проросійськість не випливає із незнання або нерозуміння ситуації”, – розповіла вона.
Віх наголосила, що вплив рф у Чехії відчувається дуже сильно. “Дуже сильний (вплив – ред.). Бо окрім інформаційної атаки, якій піддався чеський інформаційний простір, як і більшість інформпросторів у Європі, й окрім сильного тиску бізнесу, передусім з енергетичної сфери, що пов’язаний із росією, тут ще багато інших “земанів”. Вони так само або присутні у чеській політиці десятки років, або через свої амбіції не бачать серйозних загроз для країни”, – підкреслила редакторка.
За словами Віх, рф завжди здійснювала активний вплив на території Чехії. “росія після 1989 року нікуди не зникла. З колишньої Чехословаччини відійшли лише радянські війська. Все інше залишилося. Ми її просто не бачили. росія та її чеські колаборанти були тут присутні у 2008 році, коли вирішувалася доля американського радару – і їм вдалося переконати суспільство, що Чехії радар непотрібний, і що він для неї навіть небезпечний”, – розповіла вона.
Як зауважила Віх, особливо виразним вплив рф став у 2013 році. “Під час президентських виборів у 2013 році роль росії вже не можна було не помітити, так само як і відверту проросійськійсть і російські гроші в оточенні нинішнього президента.До речі, Вратіслав Мінарж, голова секретаріату президента та його права рука, досі не отримав від Національного бюро безпеки дозвіл на доступ до державної таємниці. Тобто, він не має права працювати з секретними матеріалами й інформаціями, бо спецслужби йому не довіряють”, – пояснила редакторка.
З її слів, про активний російський елемент у Чехії стабільно повідомляють і спецслужби країни.”Чеська контррозвідка вже роками в кожному своєму відкритому звіті інформує про високу активність російських спецслужб на території Чехії. За даними Містерства закордонних справ Чеської Республіки, у російському посольстві працює 140 працівників, з них – 53 дипломати. Для порівняння, в американському посольстві працює 70 працівників, і з них – 44 дипломати. Тобто, росіян набагато більше. Але, що цікаво, у 53 російських дипломатів є 71 дипломатична машина, які, як відомо, чеська поліція не має право контролювати. Постає запитання, хто користується тими машинами і в яких цілях”, – зауважила Віх.
Водночас чеській розвідці може протидіяти навіть президент країни.”Земан, після публікації останнього звіту Служби безпеки та інформації (BIS), в якому росію й Китай названо найбільшими безпековими проблемами для країни, розпочав проти контррозвідки відкриту війну навіть у ЗМІ. Він назвав працівників спецслужб невдахами, а їхні звіти – “дурними розмовами без доказів”, і вже вдруге не надав голові BIS звання генерала”, – поінформувала україністка.
За словами редакторки “Українського журналу”, українці можуть ідеалізувати боротьбу Чехії із рф. “Уявлення українців про Чехію та її спротив проти радянському режиму – це все до певної міри ілюзія. Це добре, що ви знаєте ці кращі сторінки чеської історії й на них рівняєтеся. Але реальність трохи інша. Празька весна – це гарно, це час відлиги, коли суспільство змогло після сумних 50-их подихати свіжим повітрям, хоча й ненадовго”, – сказала вона.