Україна домовляється з Польщею про гарантовані потужності для імпорту газу
Пропозиція польського уряду щодо будівництва газової інфраструктури, яка має об’єднати українську та польську газотранспортні системи, може гарантувати стабільний імпорт газу з Польщі, написав голова Нафтогазу Андрій Коболєв у Facebook.
За його словами, наразі між українською та польською ГТС існують два переходи – у Дроздовіце та Германовіце. На імпорт газу з Польщі до України працює лише один з них, який має негарантовану потужність.
“Наразі ми ведемо переговори про те, щоб, по-перше, потужності для імпорту стали гарантованими. По-друге, домовляємося про повне розблокування переходу Дроздовіце – зараз він заблокований Газпромом, який не дозволяє використовувати його іншим постачальникам”, – повідомив Коболєв.
Водночас у прес-службі Нафтогазу у повідомленні у Facebook підкреслили, що розширення потужності на кордоні з Україною, про яке заявив представник польського уряду – “це добре, але мало”.
“Бо зараз маємо лише переривчасті потужності, які можна, відповідно, перервати без нашої згоди. У нас є бажання купувати більше газу через Польщу. Впевнені, що у приватних постачальників також. У Укртрансгазу вже зараз є технічна можливість його транспортувати в Україну у значних обсягах. Майже 5,5 млрд кубометрів на рік – це багато, приблизно третина усього українського імпорту газу”, – йдеться у повідомленні.
Як підкреслюють у Нафтогазі, аби забезпечити безперебійне постачання газу, польські колеги Укртрансгазу мають зробити “свою частину домашньої роботи”.
Трубу треба, по-перше, надійно наповнити з польського боку. І, по-друге, бути впевненими, що можливість завозити газ з Польщі не зникне у найбільш критичний момент. Необхідно розширити потужність польської ГТС в районі міста Катовіце (яке, дякуючи WizzAir, вже стало так само близьким українцям, як віденська кава ☕️). Тоді матимемо стабільний доступ до LNG-терміналу на півночі Польщі. Цей проект є в інвестиційному плані польського оператора Gaz-System, але, на жаль, його реалізація вже кілька разів відкладалася. По-друге, оператору польської ГТС необхідно наважитися на перехід на прямі стосунки з Укртрансгазом, за європейськими правилами. Це також і очікування Брюсселю. Так, це не сподобається Газпрому. Але чи нам з польськими колегами до цього звикати?”, – наголошується у повідомленні.
Як раніше повідомляло “Дзеракало тижня”, Польща готова запустити газопровід на дві тисячі мільярдів кубометрів, який з’єднає польську газотранспортну систему з українською в Германовицях. Про це повідомив представник польського уряду з питань стратегічної енергетичної інфраструктури Петро Наїмський.
“Ми готові в разі необхідності запустити газопровід, який з’єднає польську систему з українською в Германовицях. Його пропускна здатність становить 2 млрд кубометрів. Це небагато, але коли українцям потрібна термінова допомога, ми готові її надати”, – сказав він.
Раніше повідомлялося, що Україна попередила ЄC про ймовірну газову кризу, пов’язану з відсутністю договору про транзит газу через українську газотранспортну систему (ГТС).