У Сербії набирають сили протести проти проросійського президента
Російські політики занепокоєні через протести проти проросійського президента Сербії, адже Белград вважається близьким союзником Москви, пише Deutsche Welle.
“росіяни, які приїздять до Сербії, зазвичай у захваті від сербів: гостинні, милі, мають подібну мову. А головне: “Серби люблять росіян!” Це захоплення поширювалося не лише на стосунки між людьми, а й на політику. Поширювалося – дотепер. Протести проти діючого президента Сербії Александара Вучича, які тривають у країні, можуть усе змінити”, – пише видання. Через це у Москві із занепокоєнням спостерігають за тим, що відбувається у Белграді цими днями, зазначає автор матеріалу.
“Сербський президент вважається проросійським, а його політика стосовно Кремля – передбачуваною. Однак як довго він залишатиметься на своїй посаді? Сербія – одна з небагатьох союзниць росії, які ще лишилися в Європі. Що трапиться із сербсько-російськими відносинами, якщо Вучич піде з посади? Кінець дружбі між країнами? На кону не лише політичні, а й економічні інтереси. Сербія купує в росії зброю і природні ресурси”, – ідеться у статті.
Окрім того, Белград зацікавлений в російському газопроводі “Турецький потік”, будівництво якого нині триває, нагадує видання. Одна з гілок газогону має пройти через південну Сербію неподалік від Косова.
На думку директора російського Фонду прогресивної політики Олега Бондаренка, все це опиниться під загрозою, якщо Вучич буде змушений піти з посади. Окрім того, зміна влади у країні може вплинути на російські інвестиції і стабільність Косова, додає він. “росії потрібна стабільна Сербія. росії потрібен передбачуваний президент, такий як Александар Вучич”, – зазначає у розмові з DW політичний експерт. Сербія справді є єдиною країною Європи, яка відкидає санкції ЄС проти росії. Тому Белград для Москви є ключем до європейської політики, констатує Бондаренко.
Раніше видання DW повідомляло, що Тисячі протестувальників зібралися в неділю, 17 березня, біля резиденції президента Сербії Александара Вучича в Белграді з вимогами вільних виборів та більшої свободи медіа. Як повідомляє агентство Reuters, поліцейські застосували сльозогінний газ проти невеликої групи демонстрантів, які намагалися встановити аудіоапаратуру неподалік від резиденції.
Як нагадує німецьке агентство, причиною для проведення першої масової акції 8 грудня стало жорстоке побиття опозиціонера Борко Стефановича, вчинене 23 листопада в місті Крушевац на півдні Сербії. Цей злочин досі не розкрито.
Як повідомлялося раніше, дуже сильний вплив росії відчувається навіть і у Чехії, яка має проросійського президента.