“Російский слід” у “Великому будівництві”

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!
Великому будівництві

У 2019 році росія заборонила тамтешнім компаніям продавати свій бітум Україні. Торік у жовтні дозволили знову. Але обраним, з’ясували журналісти “5 каналу”

І поки на сході – від росіян захищаються, на мирній території – російським не гребують. Бітум – продукт нафтопереробки, який, зокрема, йде на будівництво доріг, і торік ми використали його рекордну кількість. Тільки от власних потужностей нам вистачає лише для третини потреб.

То чи потрібна турборежиму великого будівництва підзарядка від росії? Розбиратися ми почали після того, як побачили в мережі відео. На ньому ваговоз із написом “бітум” заїжджає з росії. Ми не змогли отримати коментаря від міністерства інфраструктури, але експерти, з якими спілкувалися наші журналісти переконані, що імпорт російського бітуму таки є. То що ховають українські дороги, і складові з яких країн зариті в асфальті – журналіст “5 каналу” Ірина Саєвич розбиралась для “Підсумків тижня”.

Чи справді використовують російське? Ми намагалися дізнатися і в Мінінфраструктури, але відповіді не отримали. А от експерти кажуть: цей варіант цілком імовірний.

Сергій Куюн, директор консалтингової групи А-95, каже: “Бітум сьогодні використовується тільки для будівництва доріг. А будь-яке будівництво доріг – це і є “Велике будівництво”, тому він там однозначно використовується”.

І ми знайшли цю стежину. Міжнародна агенція Argus заявляла: одна з одеських компаній
поставила партію бітуму з “Рязанського заводу бітумних матеріалів”. Ця ж компанія, як нам вдалося
з’ясувати завдяки системі “Юконтрол”, продавала бітум декільком вітчизняним облавтодорам. Крім
того, самі ж хизувалися – постачали бітум із Греції для “Великого будівництва”.

Ми зателефонували за номерами, зазначеними в реєстраційних документах компанії, щоб запитати:
чи співпрацюють із росією? Та після першого ж запитання поклали слухавку: “– Ні. Я не знаю. Ви не за адресою. – Ваш контакт вказаний на сайті”.

2019 року росія заборонила тамтешнім компаніям продавати свій бітум Україні. Торік у жовтні
дозволили знову. Але обраним.

Ілля Федоренко, заступник голови правління ГО “Конституційно-правовий конгрес”, говорить: “Дозвіл був не для всіх, а для конкретних компаній, які були зацікавлені у співпраці з їхнім ФСБ”.

Про те, що бітум із росії імпортують, свідчать і дані митної статистики. Але його частка дуже мала, кажуть експерти.

Сергій Куюн, директор консалтингової групи А-95, каже: “Це здається менше 1%. Я думаю, що краще говорити про якісь там разові партії з їхніх заводів. Не можна сказати, що це масштабне явище. Я гадаю, що там основна мотивація постачальника – логістична”.

Втім найбільший експортер бітуму в Україну – Білорусь.

“Яка по суті діла нам продає той самий російський бітум, лише з своїм маркуванням”, – констатує Дмитро Петренко, заступник голови “Укртрансбезпеки” (2017), голова служби морського і річкового транспорту України (2018-2019).

Торік Україна побила рекорд використання бітуму, бо що більші масштаби будівництва доріг, то більша його потреба. Втім сама країна здатна закрити лише третину потреби. Власних потужностей не вистачає. Щоб не сидіти на голці імпорту, на думку експертів, можна збільшити частку бетонних доріг.

Читай у Google News!
Читай у Google News!