Приватному російському проєкту “МГБЯ” віддають реконструйовану за державні кошти будівлю у Бабиному Яру – Зісельс

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!
Бабиному Яру

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль дав доручення Фонду державного майна віддати в оренду проєкту “Меморіал Голокосту” Бабин Яр “реконструйовану на державні кошти будівлю колишньої контори Лук’янівського єврейського кладовища, яка є частиною українського проєкту комплексної меморіалізації Бабиного Яру. Про це пише співпрезидент Вааду (Асоціація єврейських громадських організацій та общин України) України Йосип Зісельс.

“ЧЕРГОВА ГАНЬБА! Як стало відомо, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль надав доручення Фонду державного майна України віддати в оренду приватному російському проєкту “Меморіал Голокосту “Бабин Яр” реконструйований на державні кошти будинок колишньої контори Лук‘янівського єврейського кладовища, який є частиною українського проєкту комплексної меморіялізації Бабиного Яру”, – написав він.

В свою чергу веб-ресурс “Киев-Власть” опублікував протокол засідання оргкомітету з питань розвитку Національного історико-меморіального заповідника “Бабин Яр” від 29 квітня 2021 року № 1.

Цей будинок – єдина вціліла споруда другого єврейського цвинтаря, зведений за проектом архітектора Володимира Ніколаєва у 1892 році.
Тут знаходився головний вхід, і починалася центральна алея кладовища (відкрита в 1894-м), яка впиралася в відріг Кирилівського Яру.

Під час німецької окупації в будинку була розташована казарма команди 1005 якої було доручено спалення трупів у серпні-вересні 1943 року. За радянських часів, після руйнування (в кінці 1950-х) і офіційного закриття єврейського кладовища (в 1962-му), в будівлі облаштували гуртожиток для хокейної команди “Сокіл”. У 2010-х, коли “Сокіл” припинив свої виступи в професійному хокеї, будинок перейшов в введення Київської міської ради профспілок. Новий власник за договором іпотеки передав споруду приватній фірмі, тим самим перевищивши свої повноваження.

В результаті, в 2016 році за позовом прокуратури і рішенням суду будівлю було повернуто державі і, відповідно до постанови Кабінету міністрів грудня 2015 року, віддано Національному історико-меморіальному заповіднику «Бабин Яр» для створення Меморіального музею пам’яті жертв трагедії.
Будинок був відреставрований на державні кошти та кошти приватних спонсорів. Загалом в реставрацію вже вкладено більш ніж 30 млн грн. та виділено ще 60 млн грн на 2021 рік, але поки що додаткові 60 млн грн. залишаються державному рахунку.

Редакція сайту Вааду попросила прокоментувати факт передачі будинку директора Українського центра вивчення історії Голокосту, старшого наукового співробітника Інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. И. Ф. Кураса НАН України Анатолія Подольського:

– Це капітуляція. Як український історик, як член робочої групи, яка створює державну концепцію меморіялізації пам’яті жертв Бабиного Яру, я вважаю, що цей факт доводить: найвищі державні посадовці капітулюють, працюючи на путінський режим. Зараз не можна казати про історичні або меморіальні аспекти, а можна тільки про політичні. Наша держава виглядає зараз як обслуговуюча одиниця приватного проросійського проєкту.

Читай у Google News!