“Європейська Солідарність” закликала депутатів ухвалити закон про визнання злочином депортацію українців Закерзоння
Народна депутатка з фракції “Європейська Солідарність” Софія Федина закликала парламентарів включити в порядок денний і проголосувати в першому читанні законопроєкт, який визнає депортацію українців Закерзоння злочином, передає prm.ua.
Вона нагадала, що депортація тривала з 1944 по 1951 роки, під час першої хвилі 1944-1946 року з території Закерзоння на тогочасні терени УРСР було депортовано понад 482 тисяч українців.
“Другий етап – це сумнозвісна операція “Вісла”, коли з території передусім Лемківщини на північний захід Польщі було депортовано 150 тисяч українців. Третій етап – це так званий обмін територіями на Західній бойківщині, в результаті чого рідних домівок були позбавлені 33 тис. осіб. Примусово, позасудово, з використанням терору, репресій, конфіскації майна, обмеження політичних, соціальних, економічно-культурних свобод і прав людини, а головне обмежено право на правду, бо понад 60 років тому було заборонено говорити, що ти депортований, що ти українець”, – зазначила депутатка.
За словами Федини, сьогодні у Верховній Раді є два законопроєкти про депортацію, підписані усіма фракціями, крім однієї “п’ятої колони”.
“Я дякую фракціям “Довіра” і “За майбутнє”, які зараз дали цю перерву, які теж є підписантами цих законопроєктів. І якщо так страшно винести навіть на розгляд комітету законопроєкт, де першим є прізвище депутата опозиції, я прошу винести в сесійну залу ще цього тижня законопроєкт, де перше прізвище депутата монобільшості, тому що депортовані і їх нащадки волають про справедливість”, – сказала депутатка.
“Що гірше, непокараний злочин повторюється, рівно 70 років опісля початку депортації московські “Гради” накривають Донеччину і Луганщину, а саме туди були закинуті перші депортовані 1944-1946 років. І ці люди, допомагаючи десантникам в обороні Луганського аеропорту, знову втратили свій рідний дім”, – додала Федина.
Вона також зауважила, що друга неділя вересня постановою і указом п’ятого Президента України Петра Порошенка були встановлені як День пам’яті депортованих Закерзоння.