Україна мусить сама вибудовувати свою політику пам’яті у всіх питаннях власної історії – Зісельс

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!

Україна має самостійно вибудовувати свою політику пам’яті у всіх питаннях.

На цьому наголосив дисидент, правозахисник, співпрезидент єврейських організацій та общин Ваад України, Йосип Зісельс у інтерв’ю “Громадському радіо”.

Цю тезу Зісельс висловив, коментуючи скандали довкола проєктів Бабиного Яру, зокрема події 2003 року, коли американсько-єврейська організація “Джойнт”, яка працювала в Україні в соціальних проєктах єврейської громади, запропонувала побудувати у Бабиному Яру на місці розстрілів культурний центр.

“Ідея була така: там, де загинули єврейські життя, вони повинні відроджуватись. Вони хотіли побудувати культурний центр з десятками різних проєктів і програм — освітніх, культурних, молодіжних, соціальних. Це мав бути величезний громадський культурний центр, який міг би бути одночасно і меморіалом загиблим в Бабиному Яру євреям і мати культурне навантаження”, – розповів Зісельс.

Ми одразу були проти цього проєкту, наголосив правозахисник. “По-перше, на кістках не можна будувати — це дуже важливий єврейський релігійний принцип. По-друге, єврейське життя почало відроджуватись ще наприкінці 1980-х років. Тільки у Києві на той момент вже було близько 80 інших місць, де відроджувалось єврейське життя: культурні товариства, школи, дитсадки й так далі”, – пояснив він. Ідея була хибною з самого початку, відзначив Зісельс.

“Але найголовніша проблема: це було втручання в українську політику пам’яті. Україна повинна сама вибудовувати свою політику пам’яті у всіх питаннях (особливо болісних) власної історії. Зокрема — по історії Голокосту і Бабиного Яру”, – наголосив дисидент.

На його переконання, українці не допустять, аби хтось, окрім них, займався відбудовою української пам’яті.

“Ми, звичайно, вдячні будь-кому, хто буде допомагати нам це робити, але ми не допустимо, щоб хтось замість нас відбудовував політику української пам’яті. Тоді два роки точилися бійки, був величезний скандал, але коли на наш бік стало громадянське суспільство, зокрема кияни, організація «Джойнт» була змушена відступити”, – розповів Зісельс.

Як відомо, художнім керівником Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр” у Києві наприкінці 2019 року став російський режисер Ілля Хржановський. Хржановський зокрема відомий і своїм скандальним через відверті сцени й сцени насильства фільмом “Дау”.

Нещодавно низка медійників та діячів культури опублікували листа, в якому закликали звільнити Іллю Хржановського з посади художнього керівника Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр”.

Як повідомлялося, колишній головний історик проекту Меморіального центу “Бабин Яр” Карел Беркгоф заявив, що більше не може публічно підтримувати цей проєкт з етичних міркувань.

Читай у Google News!