Bloomberg: Російські брудні гроші замазують європейську банківську еліту

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!

Навіть тих, хто не слідкує за скандалами навколо європейських банків, нова хвиля звинувачень у відмиванні грошей проти деяких регіональних кредиторів змушує відводити погляд у відчаї, пише Bloomberg.

Такі фінансові установи, як Swedbank AB та Raiffeisen Bank International, підозрюють у проведенні низки сумнівних операцій з російськими грошима. Минуть місяці, якщо не роки, перш ніж регулятори та правоохоронні органи визначать, які з цих підозр насправді обґрунтовані. Але один банк навіть зараз виділяється з-поміж інших: Danske Bank A/S. Кримінальні справи проти нього у США і Європі через проведення підозрілих перерахунків на 230 мільярдів доларів. Масштаби звинувачень, перед якими постав данський кредитор, вивели справу в окрему категорію. І поки складно сказати, чи щось подібне ми побачимо в інших, більш пізніх, випадках.

Проте очевидно, що європейські банки мають проблеми з виявленням руху незаконних коштів. А відсутність єдиного європейського органу для боротьби з відмиванням коштів лише посилює недоліки фрагментарного нагляду. Водночас регуляторні органи США змушують фінансові компанії не тільки пильно слідкувати за своєю фінансовою звітністю, але і вдосконалювати систему контролю.

На відміну від більшості американських фірм, європейські банки, як правило, працюють у декількох різних юрисдикціях. Тому, те, що ці кредитори несподівано виявляються пов’язаними з сумнівними операціями, є відображенням труднощів, з якими вони стикаються при створенні платформ та операціям з грошима у віддалених країнах, де мовні відмінності, окрім іншого, ускладнюють контроль. І схоже самовпевнені інвестори та регулятори почали недбало ставитися до ризиків, які завжди присутні у будь-якому бізнесі, що працює за кордоном.

Більше того, роками фондові менеджери віддавали перевагу банкам Північної Європи, допомагаючи їм підвищити свою вартість. Акції Swedbank і Nordea торгуються на рівні, або і вище, суми своїх активів, тоді як конкуренти, такі як Deutsche Bank AG і UniCredit SpA, змушені вдовольнятися ціною з великою знижкою до цього показника.

Очищення банківської системи після кризи в Скандинавських країнах у 90-х роках дозволила місцевим кредиторам легко пережити глобальну фінансову кризу. Їхня, здавалося б, проста, але міцна модель приватного банківського сектору забезпечила збереження довіри інвесторів, коли колеги з Південної Європи стикалися з безліччю майже екзистенційних криз за останнє десятиліття.

І тут виявляється, що поки ці міцні банки зі Швеції, Фінляндії, Данії й Норвегії переслідували зростання на менш традиційних ринках, їхні гілки в країнах Балтії ставали центром для відмивання російських грошей. Все це може стати причиною для серйозного перегляду рейтингів банків. Інвестори зрозуміють, що у банківській сфері безпека – це дуже відносне поняття. Тому що у своїй гонитві за прибутком вони ризикують не помітити важливі деталі.

Читай у Google News!