Бактеріолог з України винайшов вакцини від холери та чуми
Завдяки Володимиру Хавкіну світ перестав боятися епідемій холери та чуми. Саме бактеріолог з України винайшов вакцини від обох хвороб, які до цього забирали життя мільйонів, пише Український інститут національної пам’яті.
Володимир Хавкін народився в 1860 році в родині єврейського вчителя в Бердянську, тоді Таврійська губернія. Вищу освіту майбутній вчений здобув в Одесі. Його вчителем був Нобелівський лауреат Ілля Мечников, який розвинув у свого студента цікавість до вивчення мікроорганізмів. Пізніше Мечников запросить уже кандидата наук Володимира Хавкіна до Інституту Луї Пастера у Парижі, щоб разом досліджувати способи подолання інфекційних хвороб. Три роки Володимир Хавкін у лабораторії розробляє вакцину від холери, паралельно працюючи в бібліотеці Інституту.
Після успішних тестів на тваринах, у 1892 році Володимир Хавкін переходить до тестів на людях. В червні він вводить вакцину собі самому і до кінця місяця оприлюднює результати свого дослідження перед біологічним товариством у Парижі. Наукова спільнота критично приймає винахід Володимира Хавкіна, але уряд Британської імперії вирішує застосувати вакцину в Індії, де бушує епідемія холери. Туди вирушає і сам бактеріолог, а за два роки після титанічних зусиль смертність в інфікованих холерою районах Індії зменшується на 75%.
Іще за рік, у 1896 року Володимир Хавкін приїздить до Бомбея, де спалахнула епідемія бубонної чуми. Всього за кілька місяців він створює вакцину від цієї хвороби й знову випробовує її на собі. За наступні три роки в Індії від чуми вакцинували чотири мільйони людей.
Лабораторія, яку Володимир Хавкін створив в Індійському Бомбеї, стала найбільшим бактеріологічним дослідницьким центром у Східній та Південно-Східній Азії. За 34 роки після її заснування понад 33 мільйони людей були вакциновані, а отже врятовані від смерті. У 1925 році лабораторію перейменували в Інститут Хавкіна, який діє і досі. А сам Володимир Хавкін за свої неймовірні винаходи отримав лицарський орден від Королеви Вікторії.