У скільки реально обходяться державі ОВДП?
Україні обходяться ОВДП зовсім не у 11% – 17% річних, які ми спостерігали протягом другої половини минулого року, а значно більше. Про це написав на своїй сторінці в Facebook глава аналітичного департаменту ІК Concorde Capital Олександр Паращій.
“Річ у тому, що іноземці, для того, щоб купити гривневі ОВДП, приносять в країну доляри. Ці доляри врешті-решт викуповує Нацбанк, таким чином ‘друкуючи’ гривню. Добре, коли ця надрукована гривня іде в економіку, на неї щось там купують. Але наша економіка стільки нової гривні ‘перетравити’ не може – вона врешті осідає на банківських рахунках”, – вважає Паращій.За його словами, банки, не маючи куди її подіти, віддають гривню Нацбанку через так звані депозитні сертифікати [ДС] під 11.5%-13.5% річних.
Таким чином, вважає Паращій, за гривню, якій не знайшлося місця в економіці, Україна платить двічі:
• один раз купонами за ОВДП [на сьогодні – це біля 11% річних].
• другий раз – ставкою депсертифікатів [приблизно 13% річних].
• Тобто, разом майже 24%, станом на сьогодні.
“Хтось може сказати, що державу не обходить те, що Нацбанк щось там платить за ДС. Але кожна гривня, що її НБУ витрачає, зменшує прибуток Нацбанку. Як ми знаємо, розподіл прибутку Нацбанку – це дуже важливе джерело поповнення державного бюджету”, – наголошує Паращій.