У 1922-му з України вивезли скарби, які можна порівняти з золотим запасом Російської імперії 1915 року

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!

У 1990-ті роки при Кабінеті Міністрів активно працювала Національна комісія з питань повернення в Україну культурних цінностей. Тоді стали відомими вражаючі цифри. Про це в інтерв’ю “Україні молодій” розповів доктор мистецтвознавства, декан факультету історії і теорії мистецтва Львівської академії мистецтв Ростислав Шмагало.  

“У нашій енциклопедії подаємо уточнену інформацію про цінності з коштовних металів, вивезені до росії до і після 1917 року. Так, до музеїв Москви і Петербурга потрапили 63 колекції лише скіфського золота і скарбів Північного Причорномор’я. А ще ж 158 колекцій ранньослов’янських скарбів. Із них лише скарб із села Мала Перещепина— це 25 кілограмів золота і 50 кілограмів срібла. І це тільки у вимірі ваги, але ж ми розуміємо, що йдеться і про історичну, художню, культурну, духовну цінність цих речей”, – розказав Шмагало.

За його словами, тільки в 1922 році з церков Центрально-Східної України більшовики забрали 2850 пудів срібла [45 650 кг – УТ], а також – три пуди золота і 1397 каратів коштовних каменів. “До Москви й Петербурга вивезли 150 приватних колекцій iз 200 тисяч предметів, вартість яких становила на той час мільярд російських рублів. А це обсяг усього золотого запасу Російської імперії станом на 1915-й!”, – наголошує Шмагало. 

За його словами, найбільше вивозили після 1917-го. Зокрема, у 1920-ті роки і як продовження – у 1930-ті. “Це практично збігається з геноцидом, репресіями, Голодомором”, – заявив Шмагало. Але, підкреслив він, вивезення тривало і надалі.

Читай у Google News!