Суди вирішили, що Ахметов може не платити “Укренерго” понад мільярд

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!
Ахметов може не платити

Госпсуд м. Києва своїм рішенням від 22.09.2020 відмовився задовольнити позов “Укренерго” до ТОВ “Д.Трейдінг” (кінцевий бенефіціар – Рінат Ахметов) в справі №910/8044/20 про стягнення 651 млн грн заборгованості за договором про надання послуг з передачі електричної енергії.

Згідно з судовими матеріалами, ТОВ “Д.Трейдінг” зазначало, що при експорті не повинне оплачувати послугу з передачі електроенергії, оскільки це, на його думку, “суперечить умовам договору та вимогам чинного законодавства” (цитата).

При цьому “Укренерго” наголошувало, що “експортери електричної енергії фактично отримують послуги з передачі електричної енергії, оскільки фізично користуються мережами ОСП [оператора системи передачі] з метою транспортування електричної енергії до енергосистеми країни, в яку здійснюється експорт електроенергії” (цитата).

На думку держкомпанії-позивача, “вимагаючи виключити обсяг експортованої ним електричної енергії з обсягу послуги з передачі, відповідач [ТОВ “Д.Трейдінг”] фактично вимагає встановлення для нього особливих, дискримінаційних умов та переваг порівняно з іншими учасниками ринку, що оплачують послугу у повному обсязі”, а безоплатного надання послуги для відповідача “потягнуло б необхідність збільшення тарифу для відшкодування витрат позивача за рахунок інших учасників ринку електричної енергії”, що “відобразилось би на кінцевій ціні електроенергії для всіх споживачів України” (цитата).

З цього приводу Госпсуд м. Києва зазначив:

“Обов’язок щодо сплати тарифу за передачу, зокрема, щодо обсягів експортованої електричної енергії було запроваджено саме із прийняттям Постанови НКРЕКП від 07.02.2020 року № 360 «Про затвердження Змін до Кодексу системи передачі», яка набула чинності 08.02.2020.

Враховуючи те, що частиною предмету спору є вимоги про стягнення вартості послуг за період липень 2019 року – січень 2020 року, тобто, за період, що передує прийняттю Постанови НКРЕКП від 07.02.2020 року №360, а також те, що відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, правові підстави для стягнення з відповідача відповідної частини заборгованості відсутні”.

Як писав Finbalance, Госпсуд Львівської області своїм рішенням від 17.08.2020 відмовився задовольнити позов “Укренерго” до “ДТЕК Західенерго” (в справі №914/935/20) про стягнення 425,8 млн грн.

Свої позовні вимоги держпідприємство обгрунтовувало неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання послуг з передачі електричної енергії №0424-02013/04/10/2019 від 04.10.2019 в частині оплати за надані послуги.

Натомість “ДТЕК Західенерго” зауважувало, що здійснило оплату вартості послуг з передачі електричної енергії, однак лише в частині вартості послуг, що були спожиті компанією для власних потреб. На думку відповідача, “Укренерго” не мало права включати обсяги імпорту/експорту електричної енергії до обсягів послуги, оскільки їх включення не передбачено умовами укладеного договору.

Суд вирішив, що зазначив, що позовні вимоги “Укренерго” – “необгрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами” (цитата).

Раніше повідомлялося, що холдинг ДТЕК Ахметова, який є найбільшим експортером електроенергії, перестав платити тариф на передачу електроенергії при її експорті, посилаючись на те, що експортери в країнах ЄС не платять тариф на передачу. А Україна взяла на себе зобов`язання щодо синхронізації свого законодавчого поля з ЄС. При цьому зазначалося, що ДТЕК через суди намагається отримати право не платити держкомпанії борг.

Так, в лютому 2020 року Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження за позовом “ДТЕК Західенерго” і як захід забезпечення позову призупинив дію постанови НКРЕКП, якою конкретизовані обов`язки експортерів платити тариф за передачу електроенергії.

Хоча 13.07.2020 Шостий апеляційний адмінсуд скасував вказаний захід забезпечення позову, проте в цей же день Окружний адмінсуд м. Києва задовольнив позов “ДТЕК Західенерго” та скасував згадану постанову НКРЕКП (справа №640/3041/20). Нацкомісія подала апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Нагадаємо, тариф на передачу “Укренерго”, серед іншого, використовується для компенсації частини “зелених” тарифів. Іншу частину коштів збирає ДП “Гарантований покупець”.

Енергохолдинг ДТЕК Ахметова є найбільшим власником сонячних і вітрових електростанцій.

Тариф “Укренерго” на передачу електроенергії в серпні зріс на 55% (відповідне рішення прийняла НКРЕКП).

Крім того, нещодавно “Укренерго” запропонувало для НКРЕКП підвищити тариф на передачу електроенергії з 1 листопада і до кінця поточного року на 30%, а на 2021 рік – ще на 60%.

За даними ДП “Гарантований покупець”, на 01.10.2020 борг “Укренерго” перед ним сягав 29,3 млрд грн (у т.ч. за “зеленим” тарифом – 22,4 млрд грн).

Читай у Google News!