Обʼєм нелегального ринку цигарок може сягнути 50% – розслідування Прямого

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!

“Тютюнова поправка”, запропонована президентською партією “Слуга народу”, шкодить іноземним інвесторам, псує міжнародний імідж України та напряму суперечить зобов’язанням, взятим Україною у СОТ. Про це йшлося у програмі “Прямий доказ” на “Прямому”.

3 жовтня на засіданні комітету з питань фінансів та податкової політики розглядали урядовий законопроєкт, який мав би спростити сплату податків для підприємців. Під час розгляду депутат “Слуги народу” Олександр Дубінський вніс туди зміну, що ніяк не стосувалася суті закону, а натомість визначала рівень заробітку тютюнових компаній і перерозподіляла суму націнки між учасниками ринку.

Комітет підтримав правку. 4 жовтня за неї у “турборежимі” проголосувала Верховна Рада і ухвалила проєкт в цілому. Наразі законопроєкт очікує підпису президента Володимира Зеленського.

Дубінський заявив, що ця поправка мала обмежити маржу монополіста – компанії “Тедіс”. “Ця правка дозволить звузити маржу компанії “Тедіс” до 7% і передати 13% маржі на торгівлю тютюновими виробами у роздрібні мережі”, – сказав він.

“Припустімо, одна сигарета коштує у кіоску 2 гривні. Насправді виробник отримує за неї 14 копійок – 7%. Гривню 46 копійок – 73% – отримує держава – через податки та акцизи. Решта – 40 копійок – націнка продавців. Її і вирішили перерозподілити. Значну частину з цього ласого пирога отримувала компанія-монополіст – “Тедіс Україна”. Саме вона скуповує весь товар у чотирьох найбільших виробників в Україні, а потім перепродає роздрібним мережам. Тепер, згідно із новою поправкою, 73% від ціни пачки йтимуть у бюджет, а 7% оптовому монополісту “Тедісу”. Це навіть більше, ніж було до ухвалення нового закону”, – пояснили журналісти “Прямого”.

Після вступу закону у силу об’єм нелегального ринку може досягнути 27 млрд цигарок, тобто близько 50% легального ринку тютюнових виробів.

Директор департаменту компанії “Імперіал Тобакко” Юлія Завалішина зазначила, що у виробників є право, передбачене Господарським кодексом і законом України про ціни і ціноутворення, – власноруч встановлювати цінову політику на продукцію. Законопроєкт з “тютюновою правкою” Дубінського забирає це право. Водночас, фіксована ціна для виробника суперечить зобов’язанням, які Україна взяла на себе у СОТ.

У відповідь на це у British American Tobacco оголосили, що переводять головний східноєвропейський офіс з України до Румунії через “непрогнозовану фіскальну та регуляторну політику уряду України”.

Як повідомляється, чотири міжнародні тютюнові компанії, що присутні на ринку України, протягом всієї своєї діяльності інвестували понад 2 млрд доларів.

Читай у Google News!