Німецькі автори: Польща може вимагати від Німеччини репарацій

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!

Уряд Німеччини вважає, що питання репарацій для Польщі та Греції остаточно врегульовано. Два німецькі автори вважають, що позиція Берліна є юридично невиправданою та безвідповідальною, передає polskieradio.pl.

Німецький історик Штефан Лєнштедт написав на шпальтах видання Sueddeutsche Zeitung про книжку Карла Гайнца Рота і Гартмута Рюбнера, присвяченій репераціям для Польщі та Греції. Чи Польща виставить Німеччині рахунок за збитки війни? – запитує він.

Історик нагадує, що керівна польська партія Право і справедливість відкрила цю тему деякий час тому і постійно до неї повертається, наприклад, під час найновіших річниць Варшавського повстання та початку Другої світової війни. Польський уряд до цих пір не навів жодних цифр, спекуляції коливаються між сумою 800 млрд євро та 2 трлн.

У Німеччині, як зазначає історик, переважає думка, що претензії служать для того, щоб викликати емоції у внутрішній політиці Польщі та вони не мають правових підстав.   

Рот і Рюбер називають німецьку позицію “юридично невиправданою” і “безвідповідальною з історичного та політичного погляду”. Автори, порадившись із експертом з міжнародного права Андреасом Фішером-Лескано, доходять висновку, що Польща може напевно вимагати компенсації.

На їхню думку, відмова від репарацій Польською Народною Республікою у 1953 році стосувалася лише НДР, а не всієї Німеччини. Договір 2+4 про об’єднання Німеччини 1990 року не був мирним договором, а лише такий документ міг нарешті закрити тему репарацій. Міждержавне право не має спливу строку давності, – додає Ленштедт, представляючи аргументи авторів книги. На його думку, лише міжнародний суд зможе вирішити питання репарації в майбутньому.

За словами історика, позиція Німеччини щодо репарацій за останні 70 років, детально описана авторами публікації, бентежить. Німецька влада дала “крихти” жертвам нацистського насильства, і лише «після наполегливого опору та бюрократично-правових хитрощів».

1 060 689 колишніх ув’язнених, примусових робітників та інших переслідуваних з Польщі вперше отримали в середньому по 405 німецьких марок у 1995 році. Це “ганебна сума”, – читаємо у Sueddeutsche Zeitung. Автори оцінили вартість західних територій, переданих Польщі в результаті Другої світової війни, у 157,5 млрд євро. Це не мала сума, але “майже нічого” проти фінансових наслідків німецьких злочинів у 1939-1945 роках.

Рот та Рюбнер оцінили збитки внаслідок злочинів Німеччини в Польщі – вбивств, експлуатації та руйнувань – у 1,182 трлн євро. Після вирахування виплаченої допомоги, залишається 87 відсотків від цієї суми. По всій Європі збитки від війни, враховуючи руйнування і втрати в Радянському Союзі, на їх думку, перевищують 7,5 трлн євро.

Читай у Google News!