Де і коли відбулося хрещення Русі

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!
Де і коли відбулося хрещення Русі

28 липня – 1032 річниця хрещення Русі. Звісно, зміна язичництва на християнство не відбулася вмить. Та й ця дата умовна, адже історики досі точно не знають, де і коли відбулося хрещення Русі, пише 5.ua.

Так чому ж цю пам’ятну дату відзначають саме 28 липня? У цей день церква шанує святого князя Володимира.

Та суперечки ведуться навіть через роки хрещення. Зазвичай вважається, що хрещення Київської Русі відбулося в 988 році, але деякі історики впевнені, що це могло статися й пізніше – 990-го або 991-го.

  • Ідею християнства на території Київської Русі першою озвучила княгиня Ольга. Вона прийняла хрещення в Константинополі 955 року. Княгиня привезла грецьких священників на Русь. Але нова релігія тоді не прижилася.
  • До речі, Ольга, якщо вірити одній із легенд, могла ніколи не стати княгинею. Вона та її майбутній чоловік Ігор познайомилися, коли князь був на полюванні. Переправлявся через річку, а перевізником і була Ольга, чомусь перевдягнена в чоловіка. Та Ігор здогадався, що до чого і, подейкують, зробив юній Ользі пропозицію, яка її страшенно обурила. Вона відповіла: “Нехай я молода і одна тут, але знай: краще для мене кинутися в річку, ніж стерпіти наругу”. Незабаром настав час князеві шукати наречену. Тут він і згадав норовливу, але чарівну Ольгу.
  • Свята княгиня Ольга вважається покровителькою вдів і навернених християн.
  • Князь Володимир довго думав над тим, яку віру обрати для своєї держави. Вибирав між найсильнішими світовими релігіями. Нова віра потрібна була йому для того, щоб об’єднати підвладні йому язичницькі народи. Спочатку Володимир поговорив із представниками кожної релігії, а потім відправив у кожну країну бояр, які подивилися, як віра впливає на державу і людей.
  • Можливо, на вибір Володимиром саме християнської релігії вплинули роки дорослішання, які він провів біля своєї бабусі, княгині Ольги.
  • Володимиру подобалося не лише християнство. В ісламі, наприклад, йому імпонувала можливість мати декількох дружин. Але князю не сподобалося, що у мусульман є харчові заборони.
  • Ґрунтувався вибір Володимира і на зовнішньополітичних факторах. Так, католицизм, іслам та іудаїзм значили б для Київської Русі залежність від інших країн. А ось Візантія, хоча і була сильною державою, влади над Київською Руссю не мала б.
  • За непідтвердженою інформацією, перед хрещенням Володимир втратив зір. Але він відновився після обряду хрещення, і князь переконався в тому, що зробив правильний вибір.
  • Прийняття християнства змінило князя Володимира. Із жорстокого правителя він перетворився в благодійника і навіть скасував смертну кару, боячись гріха. Але тут не варто забувати, що саме хрещення Київської Русі було насильницьким.
  • Є версія, що Видубичі – історична місцевість у Києві – отримали свою назву під час хрещення Київської Русі. Згідно з літописом, саме там сплив дерев’яний ідол бога Перуна, якого скинули у Дніпро з язичницького капища на Старокиївській горі. Назва походить від слова “видибав” – “випливав”.
  • У 1888 році вперше в Україні офіційно відсвяткували Хрещення Русі, коли був закладений Володимирський собор.
  • У 2008 році указом президента Віктора Ющенка 28 липня офіційно стало державним святом на честь дня пам’яті рівноапостольного князя Володимира.
  • росія використовує недостовірні дані і пов’язує хрещення з Москвою, хоча святкувати цей день там почали лише у 2010 році. З історичних джерел та літописів відомо, що коли 988 року в Києві відбувалося хрещення, то на території сучасної Москви ще були непрохідні болота. Лише 1325 року кафедру митрополита було перевезено в Москву.
Читай у Google News!