Законопроєкт про ВККС посилить проблеми судової системи – Dejure

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!
проблеми судової системи

Ухвалення парламентом у другому читанні законопроєкту про Вищу кваліфікаційну комісію суддів у нинішньому вигляді збільшить кількість недоброчесних суддів в Україні, адже він передає контроль за відбором суддів корумпованій Вищій раді правосуддя. Про це заявила виконавча директорка фундації Dejure Ірина Шиба, передає 5.ua.

“Якщо цей законопроєкт буде прийнятий у наступному читанні, ми отримаємо в наших судах ще більше таких суддів, як Павло Вовк, чи суддя, який засудив Стерненка, чи суддів, які незаконно тримають під вартою Антоненка. Тому що цей законопроєкт фактично передає контроль за відбором майбутніх суддів, яких не дуже вистачає в українських судах, Вищій раді правосуддя, або, як її часто називають, – Вищій раді кривосуддя. Це орган, який, по суті, допоміг усім суддям Майдану уникнути відповідальності, просто затягуючи розгляд їхніх справ”, – пояснила юристка.

“Фактично, ми зараз маємо те, що ці непокарані судді продовжують вершити кривосуддя, бо вони не бояться покарання. Ба більше, ВРП неодноразово карала незалежних суддів, викривачів корупції, як Лариса Гольник, чи навіть намагалася тиснути на суддів Вищого антикорупційного суду, коли вони приймали рішення в резонансних справах”, – зауважила Шиба.

“Законопроєкт, який був прийнятий у першому читанні парламентом, не розв’язує тих проблем, які є в судовій системі, а навпаки, їх посилює”, – додала вона.

Також вона прокоментувала повідомлення ВРП про звільнення одіозного судді Артура Ємельянова. “Я не вірю, що відбувається очищення. На жаль, ті останні рішення про звільнення суддів, які були на цьому тижні – це не тільки Ємельянов, також ми бачили інші рухи в сторону нібито судової реформи з боку як Вищої ради правосуддя, так і президента Зеленського”, – сказала виконавча директорка фундації Dejure.

“На мою думку, це просто їхня реакція на великі публічні акції, які відбуваються сьогодні в Києві. Фактично, вулиця їх налякала, дала їм сигнал, що вони мають зробити хоча б видимість судової реформи”, – зазначила Шиба.

Вона закликала громадян долучатися до акції проти недоброчесних суддів, яка відбудеться на Майдані 9-11 березня. “Я хочу закликати всіх продовжити виходити на ці акції і вимагати судову реформу. Зокрема приходити на акцію проти суддівської нечисті, яка відбуватиметься 9-11 числа на Майдані Незалежності. Бо по суті, з’їзд суддів намагатиметься призначити нових суддів на зразок Олександра Тупицького до Конституційного Суду, оскільки серед кандидатів немає доброчесних. Наші колеги з громадянського суспільства, які проаналізували попередній професійний досвід та статки кандидатів, однозначно заявляють, що достойних серед них немає”, – наголосила юристка.

“Надзвичайно важливо забезпечити прозорий і ефективний відбір справді достойних кандидатів до Конституційного Суду та Вищої ради правосуддя, очистити ці органи, які є ключовими в судовій владі, і тільки після того ми зможемо очистити всі українські суди”, – зауважила Шиба.

Вона також оцінила перспективи судової реформи з огляду на зусилля Офісу президента виправдати заступника голови ОП Олега Татарова в корупційній справі.

“Саме судді допомагали відмазувати Татарова і зливати його справу. Дві судді Майдану не дозволили продовжувати розслідування в цій справі. Звичайно, у суспільства виникають великі сумніви щодо того, чи дійсно Офіс президента хоче зробити судову владу незалежною. Бо нам може здаватися, що він її робить незалежною від інших політиків чи інших високопосадовців, але дуже залежною саме від Офісу президента”, – пояснила юристка.

“Тому надзвичайно важливо, щоб суддів призначали на посади незалежні комісії, які не мають політичного впливу. Це може бути, зокрема, комісія з міжнародних експертів, як це відбувалося з Вищим антикорупційним судом, коли політики не мали впливу на те, хто займе посаду тих суддів, які в майбутньому можуть розглядати їхні справи”, – наголосила Шиба.

“Те саме ми маємо зробити зараз – ОП має відмовитися від політичного впливу на судову владу і дійсно зробити її незалежною”, – підсумувала вона.

Читай у Google News!