У похованні жертв НКВС поблизу Харкова КДБ звинувачувало “німців”

FacebookMessengerTwitterLinkedInTelegramPinterestPocket
Read in Google News!

Влітку 1969 року дітлахи знайшли людські рештки на місці секретного масового поховання страчених польських вояків та українців, облаштованого на північній околиці міста Харкова після радянського вторгнення до Польщі. Там же був і конфіскат з фондів НКВС 30-х років, закопаний під час відступу червоної армії у 41-му

У відповідь КДБ Української РСР з метою приховування слідів злочину розробив та впровадив цілий комплекс оперативних заходів, розповідає Еспресо.TV з посиланням на Telegram-канал KGB files історика Едуарада Андрющенка, в якому було оприлюднено відповідні документи.

Насамперед було встановлено особи неповнолітніх, які дізналися про знахідку й шукали там зброю та цінні речі, й коло осіб із ще живих на той час співробітників органів, котрі могли знати, що насправді відбувалося на цьому місці.

Йшлося про останки 13 тис. людей, похованих на площі понад 7 кв. км.

Було вирішено узяти дан утериторію під охорону, а потім ліквідувати поховання за допомогою хімікатів на основі натрію, на що було виділено 10 тис. радянських карбованців за тогочасним курсом. Також КДБ рекомендував спорудити там якийсь великий об’єкт, під фундаментом якого було б сховано свідчення злодіянь сталінізму, наприклад відомчий навчальний заклад системи державної безпеки.

Окрім того, КДБ вигадав як на рівні чуток перебити інформацію про знахідки свідчень на користь “польської” версії (відповідні написи й присвяти на вцілілих металевих предметах, гудзики з польським гербом та ін.) й зробити так, аби люди свідомо оминали його як небезпечне для здоров’я.

Як йдеться у наведених нижче копіях документів, йшлося про відверту дезінформацію.

“Вважаємо за доцільне роз’яснити населенню в оточенні, что в період окупації німцями Харкова каральні органи Німеччини здійснювали в даному місці поховання без почестей розстріляних за дезертирство та інші злочини солдатів і офіцерів німецької та союзних з ними армій. Одночасно у цьому ж місці поховані німцями вмираючі від небезпечних інфекційних захворювань (тиф, холера, сифілітики і т.п.), а тому вказане поховання має бути визнано органами охорони здоров’я небезпечним для відвідування. Це місце буде оброблено хлорним вапном, узято на карантин та в подальшому засипано грунтом”, – доповідав у Москву голова КДБ Української РСР Віталій Нікітченко.

Читай у Google News!